Форматом заходу передбачалося налагодження діалогу між представниками органів державної влади, місцевого самоврядування, видобувними компаніями та громадськістю, а також обговорення актуальних питань розвитку видобувного сектору та видобувних регіонів.

Директор Львівського ЦРМС Галина Гречин розповіла про стан реформи децентралізації на Львівщині, завдяки якій формується нова базова ланка управління місцевого самоврядування. «Головне, що, в результаті реформи, на цьому базовому рівні надаються такі повноваження, які роблять можливим використання цих ресурсів для сталого розвитку громади, адже найбільшою перевагою об`єднання є не гроші, а повноваження, що підтверджує опитування Львівського ЦРМС, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінреґіон України». За потенціалом повноважень об’єднана територіальна громада – це сучасний район, або місто обласного значення. «Досвід ОТГ вже продемонстрував, що за два-три роки можна відремонтувати приміщення шкіл, садочків і амбулаторій тощо, а завдання сталого розвитку набагато масштабніші і кошти на це потрібні значно більші. Децентралізація надходжень до бюджетів – це правильне рішення для розвитку країни », – наголосила Галина Гречин.

За результатами аналізу доходів кожного року після утворення ОТГ, прибутки загального фонду бюджету громад на одного мешканця суттєво зростають. Якщо  2015 року пересічний  дохід громад Львівщини становив трохи більше 790 гривень, то у 2017 році – 2 185 гривень, у планах на 2018 рік – 2 885 гривень на одного мешканця ОТГ. Ці показники свідчать про розвиток громади, покращення інфраструктури і добробуту населення.

Досвід управління місцевим бюджетом та залучення додаткових коштів підтверджує, що об’єднана територіальна громада має можливості для залучення додаткових коштів на ремонти та будівництво доріг, реалізації секторальних реформ та розвиткових проектів. Зокрема, за останній рік Львівська область виграла 12 проектів секторальної підтримки, із них два будуть реалізовані в громадах. Ідеться про «Велокарпатію» у Славській громаді та будівництво сучасного центру культури, дозвілля і мистецтв у Великолюбінській громаді.

Під час заходу також багато говорили  про децентралізацію ренти за користування надрами для видобутку нафти, газу та конденсату, нормативне регулювання, енергозбереження та розвиток альтернативної енергетики і нові стандарти прозорості та підзвітності видобувних компаній у контексті прийняття Закону України «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях» від 18вересня 2018 року.

Організатор заходу «Аґенція розвитку та співробітництва» рід час реалізації проекту  «Ефективне управління державними фінансами» за підтримки GIZ, презентувала Ініціативу прозорости видобувних галузей (ІПВГ) в Україні і  Третій національний звіт.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, Львівський ЦРМС