Пригадуєте, минулоріч, приблизно того самого часу  Україну заскочила  “радісна” звістка: одіозний політик і шоумен Ляшко виграв у лотерею понад півмільйона гривень? Що сказати?!– Щасливий чоловік.

Виявляється, в Дрогобичі теж є подібні щасливці. Вони виграють тендери. Один за одним. Усі, на які подають заявки! Тож поговорімо детальніше, про тих, кому так дивовижно фортунить.

Йдеться про фірму-виконавця робіт, яка бере участь у тендерах, – ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ» (керівник ДЕМКО ІВАН АНТОНОВИЧ ).

Саме цьому товариству неймовірно щастить! Особливо у допорогових закупівлях – там, де вартість товарів менша 200 тисяч гривень а вартість робіт  – до півтора мільйона гривень.

Є така аналітична платформа Clarity-project, що спеціалізується на публічних закупівлях та їхньому аналізі, а інформацію черпає з відкритих джерел, зокрема – порталу ProZorro. Відповідно до даних Clarity-project, ТОВ “Екотепло Дрогобич” протягом минулого року взяло участь у 13 тендерах. І перемогло… вусіх без винятку! Стовідсоткова  успішність!

 

Ще одна важлива деталь: з 13-и тендерів лише три відбувалися за конкурентними процедурами. В усіх інших випадках – замовники просто підписали угоду з ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ». На цьому й зупинилися.

Допороговим улюбленцем це підприємство є для відділу освіти (керівник Петро Сушко) та департаменту міського господарства (керівник Роман Москалик). Чи це нормально і чи є тут #зрада ми запитали у спеціалістів Центру громадського контролю та моніторингу.

“Аналізуючи закупівлі, ми часто помічаємо ситуації, коли у різних замовників є свої “дружні” підрядники, які отримують замовлення напряму, без проведення тендерних закупівель, практично щойно після свого створення. Так і цього разу. Закон “Про публічні закупівлі” дозволяє замовникам не проводити тендерні закупівлі, якщо вартість закупівлі товарів і послуг не перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – півтора мільйона гривень.  Однак  є тут один момент – законом визначено необхідність дотримання принципів публічних закупівель, таких як сумлінна конкуренція і максимальна економія, також і під час здійснення допорогових закупівель”, – пояснює  Юрій Кузько.

Крім того, експерти проаналізували вимоги замовників та документи ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ», які його представники подали для участі у трьох допорогових закупівлях. І виявили їх невідповідність. Це зобов’язувало замовника відхилити пропозиції ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ» та скасувати закупівлі. Натомість договори таки уклали.

“Замовники часто вважають, що відкриті торги відбуваються за правилами Закону, а допорогові – за правилами замовника. Тобто “що хочу, те й роблю”. Довести, що замовник порушив, скажімо, основний принцип публічних торгів – не досягнув максимальної економії – важко. Чіткого механізму, який би запобігав подібним зловживанням, на жаль, нема”, – додає експерт.
Виправити таку ситуацію можуть зміни до закону “Про публічні закупівлі”, які подав Президент до Верховної Ради як нагальний законопроект. Вони передбачають, що в разі  закупівлі від 50 тисяч гривень, замовники будуть зобов’язані провести просту, швидку, але врегульовану Законом тендерну закупівлю. Це, вважають фахівці, має стимулювати конкуренцію та дозволить закуповувати якісні товари, роботи і послуги за меншу ціну. Однак, депутати Верховної ради не підтримали такі зміни і “корупційні” складові залишилися у законодавстві, що стосується публічних закупівель.

Виходить на те, що замовники робіт, тому числі і міська рада, просто призначають  ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ» співвиконавцем робіт. Може ці роботи якісь екстра якісні? А може більше ніхто не вміє такого робити? Мабуть, це ще не кінець: шукаємо інформацію далі.

І ще один нюанс: частина проектів, які виконувало ТОВ «ЕКО ТЕПЛО ДРОГОБИЧ», співфінансувалися з обласного бюджету. Тобто, це були проекти, реалізовані в межах мікропроектів обласної ради. Зокрема, йдеться про “Капітальний ремонт пішохідної доріжки у сквері ХІХ ст. на вул. Шевченка в м. Дрогобич Львівської області (права сторона)” та “Капітальний ремонт огорожі у парку культури і відпочинку на вул. Трускавецькій у м. Дрогобич Львівської області”.