Сьогодні позаду залишилися упереджені, вульгарні, сфальсифіковані радянські версії цієї історії, які, на жаль, ще подекуди можна зустріти   як у пострадянських істориків, так і в суспільній свідомості людей старшого покоління. Ці стереотипи, які нав’язувалися впродовж декількох поколінь, в’їлися у свідомість дуже глибоко і закріплені навіть у мові.

В демократичних країнах, де гуманітарні науки розвивалися вільно, асоціація інша. Саме в цьому напрямку і рухалися українська історична наука та просвіта, на яку  значною  мірою  орієнтувалися автори та видавці при створенні посібника.

Єврейську історію сьогодні вивчають і в Ізраїлі, і в Сполучених Штатах, і в європейських країнах, однак те, що стосується єврейської історії на території нашої країни, там, природно, представлено мінімально. По-перше, їх це не дуже цікавить – найперше цікавить історія своєї країни. По-друге, закордоні дослідники, так само, як і вітчизняні практично до періоду Незалежности не мали доступу до архівних джерел, які були надійно замкнені в радянських спецхранах. Мінімальною була інформація і з інших джерел: щоденників, листування, яка практично була оприлюднена тільки в останнє десятиліття.

В Україні діє декілька десятків державних та ще декілька десятків приватних єврейських шкіл. Учні цих шкіл та вчителі, які там викладають, досі, на жаль, не мали можливості вивчати єврейську історію на наших землях більш-менш системно. Для вирішення цієї проблеми і підготовлено посібник.

Єврейська історія на українських землях представлена від перших повідомлень про єврейську присутність від  V сторіччя  до наших днів. Особливу увага надано історії від  XVIII століття, а найбільш докладно описано століття ХХ.

Для авторського колективу  було дуже важливим показати панораму життя громад впродовж століть: події політичної історії, організацію побуту, взаємини з сусідами, трагічні події під час соціальних перетворень, здобутки культури тощо. Наша візія єврейської історії представлена невіддільною  частиною української історії, інакше її адекватно не зрозуміти. Наскільки повно  вдалося це зробити, судити  читачам.

Для всіх, хто має бажання більш детально вивчити певні періоди історії чи культури, в посібнику представлена вибрана бібліографія. Як ажуть упорядники, вони мають надію,  що читачі цієї книги – ліцеїсти – з часом стануть дослідниками інших   «білих плям» єврейської історії України, яких є ще чимало.

 Підручник схвалено до використання в закладах загальної середньої освіти листом від 15 червня 2018 року (рецензенти: Володимир Любченко, Ірина Сергєєва, Леонід Фінберг).

Замовити книгу можна тут.