У цих текстах сказано, що батьки Пречистої Діви Марії, святі Яким і Анна, що не мали дітей, дали обітницю: якщо  в них народиться  дитина, то віддадуть її на службу Богові у храмі Єрусалиму. Господь вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли дівчинці  виповнилося три роки, то батьки привели її до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька святого Івана Предтечі. Там Пресвята Богородиця перебувала багато років доти, доки, як доросла дівчина, не була заручена з Йосифом.

Свято  Введення в храм пресвятої Богородиці має один день перед- і чотири дні посвяткування. Про нього є згадки від  V ст. Проте поширеним на усьому Сході свято стало кількасот літ  літ по тому — з проповідей на цей день Царгородських Патріархів Германа (715-730) і Тарасія (784-806) відомо, що свято Введення було встановлено VIII сторіччя.  В Синайській  Євангелії від VIII сторіччя, яке подарував до синайського монастиря імператор Теодосій III (715-717), серед дванадцяти свят  названо і свято Введення. Воно занесено й до грецьких місяцесловів від IX століття — саме з цього часу це свято стає загальнопоширеним.

Синайський канонар від ІХ-Х століття фіксує свято  Введення під назвою «Пресвятої Богородиці, яку привели в храм Божий, коли вона мала три роки». Типікон Великої Царгородської Церкви (ІХ-Х ст.), хоча не подає ані апостола, ані Євангелія на цей празник, але про 21 листопада там сказано таке: «Собор святої Богородиці, яку батьки привели і передали у храм Господній від трьох літ». Евергетицький типікон від  XI сторіччя містить службу Введення з перед- і попразденством. Службу на цей празник уклав Григорій Нікомедійський (IX століття), Василій Паґаріот і Сергій Святогорець.

На Захід свято Введення прийшло доволі  пізно — аж наприкінці XIV століття, а в середині XV сторіччя   поширилося по всією  Європою. Західна Церква відзначає це свято 21 листопада.

Нагадаємо, що весь грудень у християн східного обряду триватиме (до Різдвяних свят) Різдвяний піст., який розпочався 28 грудня.

В римо-католиків адвент – очікування Різдва та піст  розпочалися третього грудня.

Підготував Федір СЕРГІЄНКО