Зарплати і пенсії: місцями підвищення

Від першого  січня набуває чинності новий кошторис країни, який депутати ухвалили ще в ніч проти 23 листопада 2018 року.

завантаження (3)

Цей бюджет, зокрема, передбачає підвищення мінімальної зарплатні до 4173 гривень. Наприкінці 2018 року мінімальна зарплатня в Україні становила 3723 гривень.

Крім того, зростання видатків на безпеку дозволить підвищити зарплати військовим та правоохоронцям.

Зокрема, грошове забезпечення військових має зрости на 30 відсотків, – розраховують в уряді. Мінімальний розмір для контрактника має становити 10 тисяч  гривень.

Мінімальний розмір грошового забезпечення нацгвардійців, рятувальників, прикордонників має зрости на 22-25 відсотків.

Бюджет 2019 також передбачає автоматичну індексацію пенсій, перша з яким має відбутися першого березня. Але і від першого  січня у пенсійних виплатах для окремих категорій громадян будуть зміни:

  • Від першого  січня більшу мінімальну пенсію отримають пенсіонери, старші за 65 років і мають трудовий стаж від 30 років (жінки) та 35 років (чоловіки). Підвищення становитиме 172 гривень – до 1669 гривень на місяць. Це стосуватиметься близько двох мільйонів пенсіонерів. Іншим пенсіонерам мінімальну пенсію, яка з грудня 2018 становить 1497 гривень, підвищать від першого  липня та першого  2019 року.
  • Від першого  січня 2019 військові пенсіонери – близько 500 тисяч людей – отримуватимуть 75 відсотків від суми підвищення. Минулого року ця частина складала 50 відсотків, а  2020 року  уряд планує вийти на виплату 100 відсотків підвищення.
  • Більші пенсії також почнуть отримувати і пенсіонери органів внутрішніх справ.

Крім того, згідно із досягнутою наприкінці 2018 року домовленістю, “Укрпошта” і надалі виплачуватиме пенсії. До того ж “Укрпошта” отримала додаткові 500 мільйонів на погашення збитків від цього.

Нинішній тариф на доставку пенсій, за підрахунками “Укрпошти”, компенсує  лише 60 відсотків видатків підприємства на цю послугу.

Тарифи Укрпошти: листи – дорожчі, бандеролі – довші

Від першого  січня 2019 року “Укрпошта” знову підвищить вартість доставлення листів: на 14,3 відсотка – для непріоритетних і на 11,1 відсотка – для пріоритетних відправлень. У вересні 2018 року “Укрпошта” вже підвищувала тарифи на відправлення листів на 40 відсотків.

завантаження (1)

Вартість пересилання простих бандеролей до трьох кг залишиться на рівні 2018 року. До того ж  обмеження розмірів бандеролі за довгою стороною збільшиться від 50 см до 70 см

У міністерстві інфраструктури відзначають, що від першого січня для послуги “Укрпошта Експрес” скасовується доплата за доставку в села, а відтак економія за кожне відправлення для клієнтів становитиме 12 гривень.

Також від першого  січня 2019 року “Укрпошта” знизить оціночну вартість доставки посилок від  1,2 відсотка (але не менше ніж три гривні) до одного відсотка (не менше ніж одна гривня).

“Загальна вартість послуг “Укрпошта Стандарт”, “Укрпошта Експрес” і “Укрпошта SmartBox” залишиться вигіднішою майже на третину від вартості в інших операторів поштово-логістичного ринку країни”, – відзначають у Мінінфраструктури.

Субсидії: часткова монетизація

Громадяни, які звертатимуться за комунальними субсидіями від першого  січня 2019 року, отримуватимуть їх вже “живими грошима”, – так почнеться перший етап “монетизації субсидій”. На виплату субсидій “живими грошима” у бюджеті виділено 20 мільярдів гривень.

завантаження (2)

Кошти надходитимуть на спеціальний рахунок отримувача субсидії в “Ощадбанку”.

“Створюється окремий спеціальний рахунок, з якого можна переказати кошти виключно за тими рахунками, що зазначені під час звернення за субсидією”, – пояснив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Він також нагадав, що і зекономлені кошти також можна буде отримати “живими грошима”:

“Після того, як людина сплатила свою частину рахунку і закінчився опалювальний сезон, людям перераховують усі зекономлені кошти на звичайні рахунки, і вони можуть їх використовувати на власний розсуд”.

За планом, від першого травня субсидії “живими грошима” отримуватимуть ті, хто користується ними певний час і не припиняють отримувати їх і влітку. Від першого  жовтня усі субсидії повинні бути монетизовані.

Загалом бюджетні витрати на комунальні субсидії становитимуть трохи більше ніж 55 мільярдів гривень. При цьому правила надання субсидій не зміняться.

Дорожче тепло

Від першого  січня зростуть тарифи на тепло для населення, що, своєю чергою, призведе до подорожчання опалення і гарячої води.

_104954556_teplo

За словами керівника профільного відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Світлани Черних, середнє підвищення тарифу на теплову енергію для населення буде 16,6 відсотка- до 1 253,5 грн за одну Гкал.

Проте згідно із даними, оприлюдненими на сторінці голови НКРЕКП Оксани Кривенко у Facebook, у більшості областей підвищення становитиме від 18 до 21 відсотка.

При тім голова НКРЕКП наголосила, що “відсоток зростання тарифів на тепло не перевищив відсоток зростання вартості газу – 23,5 відсотка”.

Раніше прем’єр Володимир Гройсман заявляв, що за розрахунками уряду “максимум, на що може збільшитись ціна, це 16 відсотків”.

18 жовтня 2018 року уряд вирішив підвищити ціну на газ для населення на 23,5 відсотка – до 8 550 гривень за тисячу кубів від першого  листопада.

У тарифі на тепло вартість палива становить 86,6відсотка.

Плата за електроенергію по-новому

Згідно із законом “Про ринок електричної енергії”, від 1 січня 2019 року за електрику треба буде платити двом компаніям – тим, що її розподіляють, і тим, що постачають.

images (1)

Договір споживача з оператором розподілу стосуватиметься переважно технічних параметрів потужності, напруги електричних мереж, під’єднання та  від’єднанння від послуги. Договір з постачання стосуватиметься купівлі-продажу електрики, як товару.

Проте перші платіжки із розділеною платою за електрику з окремими рядками за послуги розподілу і за послуги постачання електроенергії  споживачі отримають у лютому.

Постачальники електрики запевняють, що перехід на нову систему платежів відбуватиметься максимально просто для споживачів.

Наприклад, ДТЕК Київські електромережі дає таке пояснення:

“Держава передбачила спрощену процедуру приєднання: все що, необхідно зробити, – це продовжити користуватися послугами і своєчасно оплачувати рахунки. Клієнту необхідно зробити це в лютому 2019 року, в момент оплати послуг за січень. Досить просто оплатити рахунок і / або продовжити споживати електроенергію – це буде вважатися згодою з умовами публічного договору і автоматично приєднає клієнта до послуг двох компаній – розподільчої компанії і постачальника електроенергії”.

Муніципальна няня

З 1 січня почне діяти нова соціальна програма – “муніципальна няня”.

За цією програмою батьки отримуватимуть відшкодування плати за послуги догляду за дитиною до трьох років у розмірі прожиткового мінімуму на дітей до шести років. Від першого  січня цей прожитковий мінімум становитиме 1626 гривень, а до кінця 2019 року зросте до 1779 гривень.

Для того, щоб отримати гроші від держави, батьки мають самі обрати няню, укласти з нею угоду про офіційне працевлаштування, а на кінець року надати документи на відшкодування.

Повернення ліків

Як заявила в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, від першого січня до аптек можна буде повертати ліки, якщо вони не були розпаковані.

завантаження

“Коли аптека отримуватиме повернені ліки, вона має перевірити, чи не були вони відкриті, що вони не були використані, що не була пошкоджена упаковка. Тоді це не несе жодної загрози, і ліки можуть бути повернуто”, – заявила урядовець.

Втім, пізніше у Міністерстві охорони здоров’я уточнили, що повертати можна буде лікарські засоби та медичні вироби лише якщо вони неналежної якості.

Факт неналежної якості підтверджується такими документами: висновком щодо якості лікарських засобів, виданий підпорядкованою лабораторією територіального органу Держлікслужби або уповноваженою лабораторією; або розпорядженням Держлікслужби щодо заборони обігу лікарського засобу.

Крім цих документів, щоб повернути ліки до аптеки, буде потрібен чек.

Дорожчий тютюн

Згідно із Податковим кодексом, від першого січня 2019 року відбудеться чергове зростання акцизу на тютюн – на 20 відсотків. За півроку – у липні – акциз зросте ще на дев’ять  відсотків.

За прогнозами учасників ринку, якщо виробники перекладуть підвищення акцизів на курців, пачка цигарок може подорожчати на п’ять  гривень у січні і ще на дві-три  гривні у липні 2019 року.

Джерело