DW: Ваше Блаженство, зовсім скоро Ви отримаєте в Константинополі Томос. Вам відомо, які православні церкви готові визнати Православну Церкву України (ПЦУ)

Митрополит Епіфаній: – Найперше, отримання Томосу від матері-церкви Константинопольської – це вже є першим кроком у визнанні іншими помісними православними церквами. Це є визнанням вже першої помісної православної церкви. З часом, після отримання, ми будемо працювати над тим, щоб інші православні церкви визнавали автокефалію і незалежність нашої помісної православної церкви. Але поки я не можу озвучити те, хто із церков це зробить. Звичайно, що найперше визнають церкви грецької традиції. Ми віримо в це. Але всі (православні церкви. – Ред.) говорять про те, що після офіційного визнання, після вручення Томоса ми дамо відповідь на питання, коли ми зможемо вас визнати як незалежну церкву.

– Чи відомо, які церкви разом у Російською Православною Церквою (РПЦ) не визнають ПЦУ?

– Зараз багато говорять і поширюється інформація, що певні церкви, які підтримують РПЦ, одразу не визнають автокефалію української церкви. Я б не хотів називати тих церков. Я вірю, що правда восторжествує і всі церкви, не одразу, а з часом, визнають нашу автокефалію.

– Ви говорили про те, що намагаєтеся робити якомога більше, аби велика кількість церков визнала ПЦУ. Що це за заходи? Що саме Ви робите? 

– Найперше, після мого обрання як предстоятеля ПЦУ я звернувся з відповідними листами, які носять назву “мирних грамот”,  повідомив про те, що відбувся в Києві історичний Об’єднавчий собор, на якому мене було обрано предстоятелем ПЦУ, і що я в майбутньому буду віддано відстоювати православні позиції, буду опиратися на канони православної церкви і прошу у них визнати автокефалію ПЦУ. Тобто це перший крок новообраного предстоятеля. Далі буде сформовано вже відповідний відділ зовнішніх зв’язків церкви, який безпосередньо вестиме переговори з іншими православними церквами щодо визнання нашої автокефалії.

– Чи планує приїхати до України патріарх Варфоломій?

– Наскільки мені відомо, навіть після підписання відповідної угоди на Фанарі, ще до Об’єднавчого собору, сам Патріарх Варфоломій безпосередньо заявив, що він має бажання знову, вже вдруге, відвідати православну Україну. А вже після отримання Томосу, з мого боку буде висловлене запрошення Його Всесвятості в найближчому часі відвідати Україну.

– Президент України Петро Порошенко їхатиме з Вами до Константинополя для отримання Томосу. Він також був присутнім на багатьох заходах після Собору і після Вашого обрання. Зараз лунає багато критики, що ПЦУ може бути, мовляв, такою “кишеньковою” церквою. Критикують і втручання держави в церковні справи. Як Ви це прокоментуєте?

– Справді лунає багато критики, але ця критика є несправедливою. Бо до цього часу ми рухалися майже 30 років цим складним шляхом, але, на жаль, не змогли об’єднатись і створити єдину помісну церкву. Тому роль держави в цьому процесі є дуже важливою, але ми віримо, що в майбутньому буде існувати така добра симфонія між державою і церквою. Співпраця повинна існувати і вона буде існувати. Але церква ніколи не буде державною.

– Як часто Ви телефонуєте до  Адміністрації Президента, з яких питань звертаєтесь? І загалом, як змінилися Ваші стосунки з президентом України до Вашого обрання і після?

– Якщо сказати чесно, то до цього часу у нас спілкування відбувається з Президентом тільки на офіційних заходах чи зустрічах. А такого контакту безпосереднього чи вирішення якогось питання – немає. Є суто технічні питання моїх помічників щодо поїздки, якихось списків тих людей, які будуть присутні там під час богослужіння, бо відповідно буде посилена охорона. А якихось таких безпосередніх контактів чи спілкування у мене немає. Це свідчить про те, що немає певного втручання в церковні справи, про що Ви запитували, і ми як церква вирішуємо питання, які у нас на порядку денному, самостійно. А наша держава може тільки сприяти.

– Чи є стратегія у ПЦУ, як у подальшому вибудовувати взаємини з парафіями Московського патріархату?

– Моя позиція чітка, яка була висловлена одразу після Об’єднавчого собору, про те, що двері нашої церкви відкриті для всіх православних України. Ми запрошуємо всіх представників, які зараз знаходяться в лоні Російської Православної Церкви, щоб вони приєдналися до незалежної ПЦУ. Якщо говорити про певну стратегію, то вона повинна будуватися на євангельських засадах любові, миру, порозуміння, братської взаємоповаги.

– Як буде виглядати ця співпраця на практиці? Яким чином ПЦУ буде запобігати розколу, тому що чимало вірян, з якими ми спілкувались, які досі ходять до УПЦ МП, не визнають ПЦУ.

– Ми розуміємо, що в Україні буде в подальшому існувати Російська Православна Церква і буде багато охочих залишатись там, але ми проти цього нічого не маємо. Всі повинні обирати свій релігійний центр добровільно. Архієрей з єпархією чи священник з громадою повинні визначитися. Якщо вони на загальних зборах вирішують, що хочуть добровільно долучитися до новоствореної ПЦУ, відповідно звертаються до нас, і ми приймаємо їх вже у нашу структуру єдиної ПЦУ.

– Якою Ви бачите ПЦУ через рік?

– Зараз важко сказати. Ставлять багато питань, виставляють певні хронологічні рамки, “а що буде завтра, через місяць, через рік”. Я вірю, що ми об’єднаємося, що до нас прийдуть ті, хто зараз, на жаль, сумніваються, до кінця не вірять, очікують Томос, очікують визнання цієї дії з боку Константинополя і інших православних церков. Я вірю в те, що через рік ми матимемо єдину сильну помісну ПЦУ, яка буде служити Богові і інтересам нашого народу.

Відео

Джерело – DW.com