«Львівська область є лідером за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір. Є й одним із антилідерів за рівнем охоплення щепленнями проти цієї інфекційної хвороби. Тут захворіли 12 тисяч осіб. З них понад сім тисяч взагалі не були щеплені, інші мали лише 1 вакцинацію. Двоє дітей померли від ускладнень, які дала хвороба. Тому зараз, коли небезпечна інфекція набирає темпів, вирішено провести щеплення у тій групі ризику, яка свого часу правдами і неправдами уникла вакцинації», – розповів генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», доктор Володимир Курпіта.

Вже від наступного тижня розпочнеться планування до вакцинації тих дітей, яким за останні 10-15 років не робили щеплень від кору. Таких в області є понад 20 тисяч. Планування передбачає збір інформації про те, де мешкають і навчаються невакциновані діти. У цей же період із батьками, вчителями та медпрацівниками будуть проводити роз’яснювальні бесіди про необхідність вакцинації.

«Люди повинні знати, що вакцина, якою в Україні будуть проводитись щеплення від кору, найкраща у світі. Вона виготовлена у США і Бельгії і закуплена для країни Дитячим фондом ООН. Якість усіх вакцин перевірена Всесвітньою організацією охорони здоров’я – вони є якісні, ефективні і безпечні. Крім того, завезені в Україну і в регіон за технологією «холодного ланцюга» – із дотриманням низькотемпературного режиму зберігання. Кожна ампула вакцини має індикатор, за яким можна перевірити її якість. Батьки зможуть самі це зробити під час вакцинації своїх нащадків», – сказав Курпіта.

Вже із середини лютого у школах запрацюють пункти щеплень. Вакцинацію школярів будуть проводити мобільні бригади, які курсуватимуть від школи до школи. Дітей перед щепленням оглядатимуть та вимірюватимуть їм температуру. Батьки, які не захочуть, щоб діти вакцинувались у школі, можуть звернутись до свого лікаря і зробити щеплення за місцем проживання. При цьому пункти вакцинації при поліклініках, які раніше працювали раз на тиждень, будуть переведені на щоденну роботу.

Проти волі батьків щеплення дітям робити не будуть. Нещепленим дітям заборонять відвідувати дитсадки та навчальні заклади.

“Нині на Львівщині є 52 тисячі доз вакцини. І додатково МОЗ готове поставити таку ж кількість доз, якщо це буде потрібно. При цьому планово діти будуть робити щеплення в рік і шість років, як це передбачено календарем. Але тих, хто пропустив вакцинацію, або «випадково» вписав вакцинацію у медичні картки, закликаємо звернутися і отримати щеплення, щоб запобігти хворобі і її наслідкам”, – зазначив Курпіта.

Раніше виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я повідомила про початок спецоперації для боротьби з кором, зокрема на Львівщині, де показник захворювань на кір є одним з найбільших в Україні.

“В Україні “лідером” за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір є Львівська область. На кір тут у 2018 році захворіли 11 тисяч осіб — понад сім тисяч взагалі не були щеплені, інші мали лише одну дозу КПК. В реґіоні через ускладнення від кору померли дві дитини — хлопчик та дівчинка трьох років. Вони не були вакциновані.

Саме через найвищий рівень захворюваності, з Львівської області ми починаємо проект зі збільшення рівня вакцинації. Міністерство охорони здоров’я УкраїниЛьвівська обласна державна адміністрація, місцеве самоврядування, освітяни та лікарі сформували план — фактично спецоперацію, щоби збільшити рівень імунізації серед тих дітей, які пропустили планові щеплення. Після реалізації плану у Львівській області, поширимо досвід і в інших регіонах України.

В першу чергу в тих, де рівень охоплення щепленнями найменший — Закарпатська, Івано-Франківська, Одеська області.

2018 року (за 11 місяців) показник вакцинації однорічних дітей  склав 84,1 процента, а другу дозу вакцини отримали 83,9 відсотка дітей у віці шість років.

Необхідний показник загальної вакцинації населення — це не менш 95 відсотків. В умовах спалаху кору важливо провести, в першу чергу, імунізацію дітей.

Але спалах кору ми спостерігаємо не тому що в Україні немає вакцин, а тому що частина батьків не вакцинують своїх дітей.

Також саботують вакцинацію деякі лікарі, які відмовляють людям у щепленнях. Ці лікарі або самі стали жертвами антивакцинаторської кампанії та пропаганди, або не є компетентними фахівцями. Або і те, і інше.

Що стосується вакцин, то вони є! Наразі в Україні доступна комбінована КПК вакцина PRIORIX виробництва GSK (Бельгія) та MMR II виробництва Merck (США). Її на замовлення МОЗ закупив Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) за кошти бюджету”, – написала Уляна Супрун.

 

Джерело