Чому так відбувається? Роками система працювала за застарілими чи невиправдано складними механізмами, що гальмували весь процес забезпечення українців вакцинами. Тому навіть наявність 100 процентів  кількості вакцин для всіх у країні чи навіть області не ґарантує, що вони дійдуть до громадян.

Тепер ці правила змінюються:

Потреба у вакцинах формується не «зі стелі», а за світовими стандартами

Перед тим, як замовити вакцини через ЮНІСЕФ (організацію, яка працює в 190 країнах світу, над покращенням життя дітей та підлітків), МОЗ України формує потребу — кількість препаратів, яка потрібна для всієї країни. Раніше цю кількість формували департаменти охорони здоров’я в кожному реґіоні. В них не було надійного механізму розрахунку потреби, часто цифри збирались вручну, а це означає, що не можна виключити варіант, що якісь дані були недостатньо коректні чи бралися «за історичним принципом».

Ми змінили це і тепер потреба у вакцинах розраховується інакше. Її формує МОЗ України, використовуючи спеціальну методику ВООЗ та ЮНІСЕФ, відповідно до статистики: загальна чисельність населення, приріст населення, кількість новонароджених та інші показники. Також відбувається щорічна верифікація з реґіонами.
Що ще важливо — потреба тепер планується на 3 роки наперед. Виробництво вакцин на світовому ринку довготривале та дефіцитне. На деякі препарати є лише 1 виробник, тому якщо не замовити її вчасно, можна просто пролетіти з препаратом на весь рік!
Нарешті ми можемо напевно знати, що українці своєчасно забезпечені якісними вакцинами в довгостроковій перспективі.

Області могли тижнями чекати на рішення зі столиці про перерозподіл вакцин. Зараз вони можуть робити це самостійно за кілька днів.

Ситуація, коли в одній області залишається 1000 вакцин, а в іншій їх 30 000 — не рідкість, яка знову ж таки зумовлена «спадком» поганого планування минулими роками. Зараз заклади охорони здоров’я мають можливість здійснити перерозподіл самостійно за взаємною згодою та оперативно, без зайвої бюрократії отримати необхідні препарати.
Крім того, нещодавно Урядом прийнято рішення, що дозволяє обласним департаментам охорони здоров’я перерозподіляти їх між закладами охорони здоров’я в області, щоби не допускати нестачі вакцин в одних медичних закладах, коли в інших лежатимуть на складах надлишки.

Безоплатне щеплення можна буде отримати і в приватних клініках

Тепер розподіл закуплених державою вакцин буде відбуватися за принципом «за дитиною», а не «за закладом». Також щеплення, які необхідно зробити в перші дні життя, так само будуть доступні в приватних пологових будинках. Оскільки пацієнт має вільний вибір сімейного лікаря і в приватних закладах, він має право отримувати той самий спектр послуг. Тож в закладах, що уклали договір з НСЗУ Національна служба здоров’я України, а також у лікарів, які працюють як ФОП, можна буде теж отримати безоплатне щеплення.

Будемо й надалі ламати всі бар’єри, які заважають українцям вчасно та зручно отримувати необхідні медичні послуги.

Уляна СУПРУН, в.о міністраохорони здоров’я