Від вересня 2018 року Уряд впровадив ще один вид соціальної підтримки материнства – «пакунок малюка». Кожна жінка, в якої з’явився новонароджений, безкоштовно отримує подарунок з необхідними в перший період життя дитини речами. «Пакунок малюка» сформовано на підставі опитування молодих мам, а перелік речей буде розширено від лютого 2019 року.

Від 2019 року в Україні запрацював ще один вид соціальної допомоги новоспеченим батькам – «муніципальна няня». Це додаткова грошова допомога від Уряду молодим сім’ям.

Крім щомісячних 860 гривень виплат на дитину, сім’я зможе безповоротно щомісяця отримувати ще 1 626гривень на відшкодування послуг няні. На це Уряд у Державному бюджету заклав 500 мільйонів гривень. Цією безповоротною допомогою від Уряду зможуть скористатися 25 тисяч сімей.

Подвійна вигода

Урядовий проект «муніципальна няня» має три мети. Перша – це підтримка українських сімей, в яких народжуються діти. Незалежно від того, виходить мама на роботу чи залишається у декретній відпустці, держава виплачуватиме такій сім’ї щомісячну компенсацію на няню.

Безповоротна допомога від Уряду безпосереднь пов’язана з прожитковим мінімумом для дітей. Від січня 2019 року сім’я зможе отримувати щомісяця 1 626 гривні  відшкодування послуг помічниці для своєї дитини.

Це додатково до щомісячних виплат на дитину, які жінка законно отримуватиме впродовж трьох років декретної відпустки. Ця компенсація виплачуватиметься управліннями соціального захисту населення наприкінці кожного місяця й автоматично переглядатиметься щороку відповідно до прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на перше січня відповідного року.

Друга мета Уряду полягає в підтримці жінок працездатного віку, які працюють нянями.

Рідко знайдеш випадок, коли«помічницю мами» оформлюють в родині  офіційно. Зазвичай це тіньова зайнятість, яка не є вигідною для тих, хто ще не досяг пенсійного віку. А ринок праці в Україні свідчить, що нянями переважно  працюють ті, кому до пенсії залишилося п’ять і більше років. Тож держава, турбуючись про гідну пенсію для таких жінок, пропонує «офіційне» працевлаштування з догляду за дітьми.

Як це виглядатиме на практиці? Мама самостійно обирає няню, укладає з нею цивільно-правовий договір, який, до слова, не потребуватиме нотаріального завірення. Відтак  мама має подати документи до управління соціального захисту населення для оформлення компенсації послуги «муніципальна няня».

Крім заяви про надання допомоги, потрібно буде додати копію договору з нянею, свідоцтво про народження дитини, копію сторінок паспорту мами,  документи, які підтверджують оплату послуги няні (виписка з банківського рахунку, розрахункова квитанція тощо).

Жінка, яка прагне офіційного працевлаштування в сім’ї з догляду за дітьми, має оформити ФОП(фізична особа-підприємець КВЕД 97.00, КВЕД 88.91/ юридична особа підприємець КВЕД 78.20, КВЕД 85.10) та відкрити рахунок у банку, на який надходитиме її заробітна платня.

Чому це вигідно для няні? Пояснюємо на конкретному прикладі.

У містах-мільйонниках місячна заробітна плата няні коливається від восьми до десяти тисяч  гривень. В разі режстрації підприємцем третьої  групи, жінка сплачуватиме щомісяця податок (п’ять відсотків від суми доходу) у розмірі 500 грн і ЄСВ – 816 грн. Це становитиме загалом 1 319 гривень.

Якщо жінці на цей  момент 55 років, її пенсійний вік за умови наявности 30-річного страхового стажу настане у 60 років. Але жінка має всього 25 років страхового стажу. Урядовий проект «муніципальна няня» дає змогу за п’ять років інвестувати у свій страховий стаж, до того ж офіційно отримуючи заробітну платню, яка зараз дорівнює  середній в Україні, і вийти на пенсію на три роки раніше.

Оскільки більшість нянь в Україні жінки працездатного віку, формалізація відносин із батьками стане практичною і для оформлення житлової субсидії. Адже офіційно безробітні громадяни мають право на допомогу лише за умови сплати ЄСВ. А у випадку відкриття ФОПа єдиний соціальний внесок сплачується щомісяця і впливає на збільшення страхового стажу такої людини.

Третя мета Уряду –«страхування» сімей від недобросовісних нянь. Формалізація взаємин між батьками та нянею додасть ще більшої відповідальности й впевнености обом сторонам. Няня, отримавши офіційне працевлаштування, отримає впевненість у завтрашньому дні, а мама ґарантію, що її дитина у надійних руках. А вже  Уряд потурбується про соціальний захист обох.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України