Ранні роки

Уляна Надія Супрун народилася 1963 року у Детройті (США) в українській сім’ї. Її батьки після Другої світової еміґрували до Західної Німеччини, а згодом – у Штати. Там вона ходила до української церкви та була скавтом в організації “Пласт”.

Медична освіта

Фах лікаря Супрун здобувала від 1981 до 1995 року. Почала з навчання на бакалавра природничих наук в галузі біології в Університеті Вейна. Продовжила в медичному коледжі Мічиґанського університету, де 1989 року Супрун отримала спеціальність лікаря-радіолога. Аспірантуру з мамографії та томографічної радіології закінчила в лікарні Генрі Форда  у США.

Особисте життя

1991 року Уляна вийшла заміж за канадійського українця Марка Супруна. Саме він заснував проект “Babylon’13”, який згуртував режисерів, операторів та кінематографістів, які знімали Революцію Гідності в Україні. Марк був волонтером і сценаристом. Його фільм “Сильніше ніж зброя” здобув нагороду щорічного фестивалю мистецтв “Passion for Freedom” 2015 року. Супрун присвятив свою нагороду незаконно ув’язненому українському режисеру Олегу Сенцову.

Подружжя Супрунів
Подружжя Супрунів

Активна громадянська позиція та переїзд в Україну

Сім’я тривалий час мешкала в Нью-Йорку, де Супрун працювала радіологом в приватній клініці. Подружжя активно підтримувало українців. Зокрема, Уляна була членом Українського конґресового комітету Америки, входила до Спілки української молоді в Нью-Йорку. Два роки очолювала Раду з надання гуманітарної допомоги українцям та Українсько-американську асоціацію громадянських свобод. Марк та Уляна організовували мітинги українців у Вашинґтоні та Нью-Йорку під час Помаранчевої революції. Вони часто бували й в Україні, допоки 29 листопада 2013 року не залишилися там остаточно.

Участь у Революції Гідності

Причиною переїзду Супрунів до Києва став Євромайдан. Марк працював з іноземними журналістами, знімав документальні фільми про перебіг Революції Гідності та її героїв, а Уляна стала волонтером Медичної служби Майдану. Вона допомагала пораненим навіть під час гарячих сутичок. Навесні 2014 року разом із чоловіком створила громадську організацію “Захист патріотів”. Завдяки зусиллям Супрун українські бійці отримали покращені індивідуальні аптечки стандарту НАТО. Кошти для них виділили діаспори в Канаді та Америці.

Марк та Уляна Супрун брали активну участь у Євромайдані
Марк та Уляна Супрун брали активну участь у Євромайдані. Навесні 2014 вони заснували громадську організацію “Захист патріотів”

Того ж року Супрун стала директоркою з гуманітарних ініціатив Всесвітнього конгресу українців

Супрун у політиці

У липні 2015 Порошенко підписав указ про надання подружжю Супрунів громадянства України. Через декілька місяців Супрун стала позаштатним консультантом комітету Ради з питань охорони здоров’я. Паралельно працювала в Українському католицькому університеті Львова і була директоркою Школи реабілітаційної медицини. У липні 2016 року Супрун стала першою заступницею міністра охорони здоров’я, а від першого серпня почала виконувати обов’язки міністра МОЗ.

На цій посаді вона одразу ж взялася за глобальні реформи. Із головних досягнень Супрун за ці роки варто виділити:

1) ухвалення десяти постанов, які закладають засади реформування системи охорони здоров’я, серед яких концепції щодо реформи фінансування системи охорони здоров’я та розвитку системи громадського здоров’я;

2) запуск програми “Доступні ліки”, на яку уряд виділив 500 мільйонів гривень;

3) у жовтні 2017 року Верховна Рада проголосувала за медичну реформу;

4) старт єдиної на всю країну кампанії “Лікар для кожної сім’ї” у квітні 2018 року, в рамках якої українці обиратимуть собі лікарів і укладатимуть із ними декларації.

Палки у колеса

Рік тому в інтерв’ю для української служби BBC виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я зазначила, що “для реформи медицини в Україні настав вирішальний час”. Водночас Супрун відкрито заявила, що “у Раді є неформальне лобі із представників окремих партій, які звинувачують МОЗ у популізмі”.

На початку січня 2017 року директор Інституту серця Борис Тодуров на своїй сторінці в Facebook звинуватив Супрун у невиконанні програми закупівель для лікування серцево-судинних захворювань на суму 364 мільйона гривень. Його підтримали Медведчук, Рабінович, Вілкул та Мусій. Але найбільше Супрун діставалося і дістається від голови комітету ВР України з питань охорони здоров’я Ольги Богомолець. Нещодавно цей комітет висловив недовіру Супрун. Богомолець назбирала голоси для того, щоб рекомендувати парламенту ухвалити відставку вивонувачки обов’язків міністра охорони здоров’я. Окрім того, Богомолець опублікувала у Facebook довгий список претензій до реформаторки.

“Нам своє робить”

Проте Супрун не здається, і продовжує поступово реанімувати українську медицину. На своїй сторінці у Facebook вона впровадила цікаву практику – час від часу чиновниця публікує дописи, в яких спростовує медичні міти. Її поради і зауваги цитують у пресі, вони змінюють заяложені уявлення про медицину  українців пострадянської епохи.

Зараз в Україні медичних закладів на одного громадянина в 1,5 раза більше, ніж у Європі. Разом з тим, ми не є здоровішими за європейців через те, що наявний ресурс використовуємо неефективно. В оновленій системі мають залишитись працівники сучасної медичної сфери. Медсестер і лікарів можна переатестувати, або перевести до інших медичних закладів, де бракує працівників. Я хотіла б побачити більш ефективне використання кадрів і фінансів,
– пропонує вона.

Заборона виконувати обов’язки міністра

Окружний адміністративний суд Києва частково задовольнив заяву народного депутата від “Радикальної партії Олега Ляшка” Ігора Мосійчука та заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра охорони здоров’я України.

Відповідне рішення ухвалив суддя Сергій Каракашьян. Так, від п’ятого лютого 2019 року Супрун усунено від виконання обов’язків на займаній нею посаді. Це рішення виконувачка обов’язків глави МОЗу може оскаржити протягом 15 днів.

Джерело – ТСН

Що відомо про Уляну Супрун: дивіться відео