Експерти-аналітики ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» Олег Блінов та Оксана Дзявроник розповіли про організацію роботи тендерного комітету, визначення предмету закупівлі, формування річного плану, види процедур, тендерну документацію та поділилися своїм експертним досвідом аналізу типових порушень.

«Фахівці, які займаються закупівлями, повинні частину свого часу приділити навчанню, бо все дуже стрімко змінюється. І ми самі часто не встигаємо за оновленнями. Краще вчитись на чужих помилках, а не на власних», – наголосив експерт Олег Блінов.

Наприклад, четвертого  лютого відкрито реєстр юридичних осіб, які притягувалися до кримінальної відповідальності за корисливі злочини. «Раніше реєстр був відкритий лише для фізичних осіб і замовники вимагали лише довідки у довільній формі, а зараз учасників-переможців можна перевірити в режимі онлайн».

За його словами, останнє моніторинґове дослідження «Центру громадського моніторингу та досліджень» показало, що у Закарпатській області повністю ігноруються допорогові закупівлі за неконкурентними процедурами, і, в результаті, зовсім немає заощадження коштів. Львівська область має кращі показники економії, можливо, завдяки ефективній роботі консультантів.

Об’єднані територіальні громади, впроваджуючи секторальні реформи, потребують належного рівня роботи із програмою, адже для модифікації муніципальних сервісів освіти та охорони здоров’я передбачені значні суми коштів, які їхні установи повинні самостійно освоювати для виконання капітальних робіт, або закупівель обладнання.

«Метою цього заходу було підвищення професійних навичок працівників закладів освіти та охорони здоров’я ОТГ у рамках серії навчань за структурними компонентами проведення секторальних реформ.

Учасники отримали корисний досвід завдяки аналізу онлайн-платформи – від успішного планування до проведення торгів, вибору майданчиків та завершення тендеру. Також, завдяки градації питань у програмі семінару, представники ОТГ отримали навички коректної роботи у «Prozorro»», – зазначила радник з муніципальних послуг Львівського Центру розвитку місцевого самоврядування Тетяна Богатчук.

Програма «Prozorro» стала одним із структурних компонентів у системі сервісів, що створені в рамках проекту е-демократії. Чинне законодавство зобов’язує установи державної, приватної чи будь-якої іншої форми власности здійснювати закупівлі через використання цього інформаційно-технологічного додатку. Платформа стала одним із інструментів управління фінансовою сферою закладу. Проте, її використання вимагає ретельного вивчення особливостей функціонування, динамічних змін та майданчиків для торгів.

Наразі лише Київська бізнес-школа готує профільних спеціалістів із закупівель, а поки цю роботу виконують фінансисти та економісти.

У Верховній Раді вже готується законопроект про введення посад спеціалістів із закупівель, щоб можна було вводити штатні посади в органах влади, самоврядування чи інших установах.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, Львівський ЦРМС