Розпочався навчальний візит із презентації директора Львівської аграрної дорадчої служби, радника з кооперації Івана Паньківа, який розповів про роль і значення кооперації для малого і середнього виробника.

«Для організації роботи сільськогосподарського виробництва, виходимо з того, що у кожній області від 22 до 38 процентів населення живе у сільській місцевості. Але у товарному виробництві показники зайнятості дуже низькі. Сільське населення, особливо молодь, готова переїхати куди-небудь, тільки не залишатися в селі. Це свідчить про погану комунікацію і відсутність знань як у селі можна жити добре», – стверджує Іван Паньків.

Фахівець рекомендує комплексно підійти до цього питання. Зайнятися просвітою, розробити програму зацікавлення життя в селі для сільських шкіл. На рівні областей і всеукраїнському забезпечити доступ до сучасних знань, кредитних ресурсів і послуг.

За словами Івана Панькова, високі шанси успішного розвитку для малого і середнього рівня бізнесу на селі – це вирощування органічних продуктів, ягід малини, суниці, декоративних рослин, розсади, квасолі, румбарбару тощо.

Другий день навчального візиту був присвячений відвідинам аґрорекреаційного кластеру туристичного спрямування «ГорбоГори» у селі Хоросно Солонківської ОТГ, який започатковано співпрацею аґрарних та туристичних підприємств Пустомитівщини  та  учасниками АТО.

Кластер утворили у вересні 2017 року за підтримки Міністерства аґрарної політики. Кластер  став першим, який поєднав аґрарну діяльність із рекреаційною. Вже у березні 2018 року у Пустомитах відкрили свій власний фермерський магазин, де місцеві підприємці продають свою продукцію -від молока і м’яса до равликів із різними соусами.

Кожного року влітку тут проводять фестиваль із ярмаркою реґіональної продукції, майстер-класами, тест-драйвом автомобілів, показом сільськогосподарської техніки та обладнання, гастрономічними презентаціями страв української кухні і виступами творчих колективів.

Також учасники навчального візиту відвідали  лабораторію аналізу молока Львівської аграрної дорадчої служби у Львові, де ознайомилися з сучасними методами контролю якості молока.

Останнім пунктом візиту стала   Заболотцівська ОТГ, де голова громади Марія Дискант поділилася  досвідом об’єднання громади для спільного розвитку.

Голова молочного кооперативу «Покрова», який знаходиться у Заболотцівській ОТГ, Надія Романчук розповіла історію успіху організації та впровадження сучасних технологій в молочному виробництві під час відвідування об’єктів кооперативу. Йшлося також і про правові підстави створення і функціонування сільськогосподарських кооперативів, можливості розвитку і залучення нових учасників.

Радник Львівського ЦРМС з питань реґіонального розвитку Зеновій Сірик, який супроводжував делегацію, оптимістично прогнозує, що тепер у трьох областях України – Житомирській, Рівненській та Вінницькій – суттєво активізується кооперація і місцеві підприємці зможуть краще налагодити свою роботу із виробництва та збуту продукції.

Навчальний візит «Організація і робота молочних кооперативів» відбувся за співорганізації Львівського, Житомирського, Рівненського та Вінницького ЦРМС, cтворених за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Міністерства регіонального розвитку України.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, Львівський ЦРМС