Щоби ви краще розуміли та використовували ці права, на сайті Міністерство охорони здоров’я України оприлюднено докладний матеріал — про право на свободу вибору в охороні здоров’я та що воно означає (https://goo.gl/kBPjJx):

▪ право на вільний вибір та заміну лікаря
▪ право на вибір методів лікування відповідно до рекомендацій лікаря
▪ право на вибір закладу охорони здоров’я
▪ право на лікування за кордоном у разі неможливості надання такої допомоги у закладах охорони здоров’я України

Багато з цих прав були задекларовані давно, проте вони не працювали на практиці. До прикладу, право на вільний вибір лікаря було закріплено у законодавстві ще у перші роки Незалежности України. Але насправді обирати вільно лікаря (без зв’язку із місцем проживання) пацієнти почали лише з середини минулого року — зі старту кампанії “Лікар для всієї сім’ї”. Зараз кожен українець може вільно обрати лікаря первинної ланки. На інших рівнях це стане можливим поетапно у 2019-2020 роках.

🔹Декларація, яку ви підписуєте зі своїм сімейним лікарем або терапевтом, діє безстроково, поки ви не вирішите укласти декларацію з іншим лікарем.

🔹Якщо вирішили змінити лікаря — немає потреби окремо розривати з ним декларацію. Достатньо підписати декларацію з новим лікарем. Попередня декларація анулюється автоматично.

🔹Для дитини декларація з педіатром діє до 18 років. Потім потрібно вибрати сімейного лікаря або терапевта.

🔹Лікар має право відмовити пацієнту в підписанні декларації — наприклад, якщо він вже набрав оптимальну кількість пацієнтів.

Відповідальність за стан здоров’я — це передусім ваша особиста відповідальність. І вас не лікуватимуть без згоди на медичне втручання чи без пояснення дій. Проактивною має бути і ваша позиція — не соромтесь ставити питання, уточнювати моменти, які не зрозуміли. Крім цього ви маєте право:

🔸отримувати всю інформацію, яка допоможе активно приймати рішення щодо вашого здоров’я

🔸перед кожною процедурою чи лікуванням отримати пояснення докладні пояснення дій та їх наслідків

🔸відмовитись від медичного втручання — в такому випадку лікар має пояснити наслідки такої відмови. Після пояснення наслідків лікар може взяти в пацієнта письмове підтвердження відмови.

❗Виняток із правил відмови — стани, що загрожують життю — інфаркт, гостра кишкова непрохідність та інші діагнози, що є абсолютними (життєвими) показаннями до оперативного втручання. Так само не потрібна згода пацієнта у екстремальних ситуаціях.

Право на свободу вибору в охороні здоров’я закріплено в Європейській хартії прав пацієнтів, у статті 5 якої йдеться, що “кожен має право на свободу вибору між різними медичними процедурами та закладами (фахівцями) на підставі адекватної інформації” та законодавстві України.

Давайте знати більше про свої права та не нехтувати ними!

Уляна СУПРУН