Коли  Великдень цьогоріч 2019 в Україні?

Як відомо,  деякі свята щороку випадають на різні дні календаря. Такі свята називають перехідними. Це означає, що їхня дата залежить від місячного календаря. Саме так  визначають, коли буде Великдень і день святкування Пасхи.

Це бере початок у  IV столітті від  Першого Вселенського Собору, тобто коли  було ухвалено не відзначати Воскресіння Христове раніше за єврейське свято Песах.
повного місяця, що наступив після дня весняного рівнодення.

Відтак Великдень відзначають  в першу неділю після першого повного місяця. Відправним є день весняного рівнодення.

Для вираховування дати існує створена спеціальна таблиця – Олександрійська пасхалія. Дати святкування Пасхи  коливаються між четвертим квітня та восьмим травня.

Цьогоріч Великдень припадає на 28 квітня. Від цієї дати залежать усі інші перехідні свята року: Лазарева субота, Вербна неділя, Вознесіння Господнє та Трійця.

 

Наступного року Великдень відзначатимемо 19 квітня, а  2021 року  це свято припаде на друге травня.

Коли святкуватимуть римо-католики?

Тривалий час католики і протестанти визначали день Великодня також відповідно до Олександрійської Пасхалії. Однак в XVI сторіччі священик Христофор Клавіус запропонував інший календар для визначення Пасхи. Папа Римський Григорій XIII його схвалив, і від 1582 року християни західного обряду перейшли на новий – григоріанський календар. Східна церква відмовилася від нововведення і зберегла юліанське літочислення.

Таким чином, ось уже понад чотири століття православна і католицька церкви відзначають Пасху в різний час. Оскільки григоріанський випереджає юліанський,Великдень у православних і греко-католиків практично завжди настає пізніше за католицьку. Трапляється, що дати збігаються.  Тоді  сі християни святкують  в один день, але здебільшого різниця становить тиждень.

Нинішнього року  католики і протестанти відзначать Великдень 21 квітня.

Водночас традиції для всіх християн залишаються єдиними, адже радість Воскресіння Христа – єдина для всіх конфесій.

Водночас у кожній країні – власні Пасхальні традиції.

В  Україні, зокрема, святкування Великодня триває три дні. Окрім неділі, ми відзначаємо поливаний Понеділок та Світлий Вівторок. Найголовніша традиція на Пасху – освячення кошика із паскою, крашанками, м’ясними та молочними продуктами. Також прийнято співати пасхальні пісні та водити гаївки.

В українців буде цілих п’ять вихідних поспіль завдяки цьому святу. Отже,  на Великдень відпочиватимемо від 27 квітня до першого травня:

27 квітня – субота, вихідний; –

28 квітня – Великдень, неділя, вихідний;

29 квітня – понеділок, вихідний на честь Великодня;

30 квітня – вівторок – вихідний, який доведеться відпрацювати у суботу, 11 травня;

Першого травня – День праці, вихідний.

Підготував Григір КІНДРАТІВ