14 березня о 16:00 у Франковій світлиці Народного Дому імені Франка в Дрогобичі, відбудеться засідання  Клубу «Активної Громади», де можна буде знайти відповіді на ці питанням і спільно з координаторами ВІ “Активна Громада” проаналізувати програми кандидатів у Президенти України.

Чому це важливо?

Це важливо, аби зрозуміти, як яку мету ставить перед собою кандидат, наскільки це відповідає інтересам громадян України та чи демонструє кандидат чіткі механізми потенційного досягнення своєї мети.

З програм ми можемо дізнатись про рівень цілеспрямованості кандидата – наскільки чіткою є його бачення майбутнього країни, наскільки він свідомий щодо обов’язків і меж конституційних повноважень Президента України.

Детальний аналіз програм важливий з декількох причин –  він підносить  рівень політичної культури громадян, а з іншого боку – змушує кандидатів більш відповідально ставитись до своїх програм і обіцянок в майбутньому. Більшість кандидатів у Президенти не є новачками у політиці: вони, або їх політичні сили, уже брали участь у президентських та парламентських перегонах, уже писали програми та уже мали досвід їх виконання/не виконання. Перш, ніж робити свій вибір, громадянин має прочитати програму, з якою йде кандидат, проаналізувати її на адекватність/відповідність інтересам громадян України, Конституції, здоровому глузду та порівняти з попередніми обіцянками, щоб, по-перше, зробити обрунтований вибір на виборчій дільниці, а по-друге, убезпечити себе від помилок чи їх повторення.

Сьогодні окрім чіткого опису своїх подальших дій на посаді, часто кандидати додають  до програм обіцянки, які навряд чи будуть ними виконані в разі перемоги. І на то є низка причн причин:

  • Тому, що вони суперечать Конституції України або здоровому глузду, чи навпаки – дублюють Основний Закон, не додаючи нічого нового до наявного стану справ – “Освіта буде безкоштовною і доступною для кожного” – пряма цитата з програми одного з кандидатів);
  • Тому, що вони виходять за межі сфери повноважень Президента в парламентсько-президентській республіці. (“Для початку зроблю так, щоб у кожного українця був повний холодильник”, “Забезпечу порядок на вулицях прямі цитати з програм кандидатів);
  • Тому, що вони є настільки абстрактними і розмитими, що залишається незрозумілим, яким чином і коли саме вони будуть втілені в життя. (“Ми знищимо корупцію, відродимо промисловість, забезпечимо безумовне дотримання прав і свобод громадян. Кожен заслуговує на гідне життя і забезпечену старість” – пряма цитата з програми одного з кандидатів).

Кожен з пунктів доволі часто зустрічається в програмах Кандидатів.  Програми деяких кандидатів збирають повне “бінґо” або “флеш рояль” з різних видів популізму. На Засіданні Клубу Активної Громади пропонуємо повчитись в їх розпізнаванні!

 

Довідка:

Всеукраїнська ініціатива “Активна Громада” – об’єднання людей та громадських рухів задля самоорганізації та участі у вирішенні місцевих проблем. Ініціатива створена в рамках діяльності Інституту “Республіка”.

Проект “Активна Громада: право вибору” впроваджується за підтримки Національного Демократичного Інституту (NDI) за фінансової підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Олена ЮРКЕВИЧ