Хотів би цього разу все ж висловити особисту позицію щодо непростих виборів в Україні, позаяк дискутую у приватному житті чимало, як з родичами, та к і з колегами в Україні та з-за кордону. До того ж цей текст зовсім не стосується, ані позиції моїх родичів, ані рідного колективу, в якому працюю,і має виключно толерантне волевиявлення. Ця позиція має стосунок передовсім до особистого досвіду й має свої історичні факти.

Дорогі колеги. Голосуватиму ЗА ! з кількох важливих фактів.
1) Не було ще в історії України Президента у ХХ-ХХІ ст., котрий відкрито пішов проти Росії і довкола цієї справи об’єднав українців, політиків США, Європи тощо. Якщо хтось думає, що все закручено тільки на особистих інтересах – помиляється, адже від часів XVII ст.  усе закручено на російському імператорі, тиранах тощо. Проблема йде виключно з Москви (див. праці Івана Франка, Михайла Грушевського, Івана Крип’якевича…). Історична статистика вражає хоча б через ґеноцид українців, сторічну історію нищення їхньої культури, мови, релігії тощо. Жодного діалогу з Путіним й бути не може!
2) Ніколи в історії Луганщини ХХ-ХХІ століть не було того , що є сьогодні. Приклади особистих вражень культурної та історичної програми Львівської обласної ради “Змінімо країну разом”!, у якій нещодавно побував разом із студентами та викладачами Дрогобицького коледжу Барвінського із Франковими лекціями у Сіверськодонецьку, Кременній, інших містах заскочує.

Одного разу приїздимо у кадетський корпус імені Молодої Гвардії, який повністю із руїн піднято до європейських стандартів: вісім годин історії України, вісім годин української мови, на стінах – Сагайдачний, Мазепа, Грушевський, Франко-не/атеїст… Учні 9-11 класів у європейській формі, понад 600 осіб, дякують студентам з Дрогобича із палким вітанням «Героям Слава». Хтось у це б повірив п’ять років тому? Ніколи! Кузня української армії безпосередньо біля фронту і на території, де ґенетично українців зрусифіковано такими як Путін! Думаю там ситуація краща із патріотизмом в освіті!
3) Дивує позиція молодих людей, врешті моїх студентів, які вирішили просто ризикнути із цією історичною правдою. Нинішня Україна – це не витвір когось із президентів, це – ДАР Божий, який для нас і для Вас. Треба цінувати цю державність. Зважати хоча б на тих, хто має рацію та досвід ХХ століття. Головне досягнення Порошенка «Україна досі існує».
4) Далі – Томос! Говоритиму як греко-католик і як історик водночас. Києво-християнська традиція нарешті реабілітована владикою Константинопольським. Такого уявити собі ми не могли  ані у 1917, ані у 2014 роках. Хотіли Європи, а отримали християнське визнання усього світу. Друзі – не варвари, а послідовники князя Володимира! Таке бачення України і Українців і рівноправній Європі.
5) Декомунізація, відновлення історичних знаків, пам’ятних таблиць, реабілітація підпілля УГКЦ, ОУН, УПА, УГА, доступ до архівів КГБ, врешті титанічна робота міжвідомчої комісії зі вшанування жертв та політичних репресій передають ще одне витання «немитої Росіі». Тіштеся українці, що маємо сьогодні можливість говорити правду про свою історію, вшановувати її.
6) Сьогодні ми маємо 205 ювілейну Шевченкіану, для якої Україна зуміла зробити ще один важливий дарунок Тарасові Шевченку та Іванові Франку – це конституційне підтвердження свого розвитку у напрямі до європейських цінностей. Це був дарунок у відповідь на запитання Тараса Шевченка, яке він поставив у «Юродивому»  1857 року: «Коли Ми діждемося Вашингтона, З новим і праведним законом?». Ось він, Тарасе! Дочекалися – маємо цей закон про рух в Європу, прописаний у Конституції! Чи лише від Президента залежать виконання цього? Гадаю,  від усіх нас!
7) І що найважливіше- мене не полишає надія на економічне диво України. Маю сумнів , що у часі війни із Росією у 1917-1919 років  українцям було легше . Точно знаю, що тоді більше українців зробили фатальну помилку: «жартували своїми голосами».

Думаю, варто припинити грати у погані жарти із історією – поганий досвід у цьому вже , на жаль, є.Треба натомість зрозуміти:в нинішньому переліку кандидатів чинному Главі держави альтернативи немає.
Також тішить статистика у режимі онлайн, яку проводять колеги на Дрогобиччинні. Невже не проголосує Дрогобиччина виважено та мудро? Наразі більшість за Порошенка, хоча багато є хрунів, таких, же як і в добу Франка! https://www.facebook.com/groups/1120124051338652/

Бажаю усім мудрості під час свого голосування і безумовно мирної історії та майбутнього!