На сечокам’яну хворобу хворіє близько 12 відсотків населення світу (https://goo.gl/EXivQd). Високі ризики потрапити до числа цих людей мають ті, хто не піклується про здоров’я своїх нирок.

Кальцій та оксалати (щавлева кислота) чи фосфати, або сечова кислота можуть кристалізуватись в нирках, якщо їх концентрація в крові велика. З часом ці кристали збільшуються та буквально формують “камені”.

Якщо вони невеликого розміру — камені можуть пройти й самостійно,тоді вони  не викликають симптомів та не потребують спеціального лікування. Проблеми виникають, коли камені збільшуються в розмірі та блокують потік сечі. Вони можуть потрапити в будь-яку точку сечової системи — нирки, сечоводи (вузькі трубки, що з’єднують кожну нирку з сечовим міхуром), сечовий міхур або уретру.

На додаток до болю і проблем із сечовипусканням, ниркові камені також можуть викликати кровотечу та пошкодження нирок, підвищують ризик інфекції сечовивідних шляхів і навіть пов’язані з серцево-судинними хворобами. https://goo.gl/hEb6Fn

Симптоми зазвичай виникають, якщо камінь застрягає у нирці, починає рухатися вниз сечоводом або викликає інфекцію. Увесь цей процес найчастіше супроводжується сильним болем.

Симптоми, які виникають (https://goo.gl/kpoY1t):

 гострий біль в попереку, який може відчуватися і в паху
 зміни кольору сечі або кров у сечі
 бажання сечовипускання виникає частіше, ніж зазвичай
 незначна кількість сечі під час сечовипускання
 нудота та блювання з підвищенням температури

Якщо ви маєте схожі симптоми — не відкладайте візит до лікаря та не займайтеся самолікуванням. Адже самолікування не той шлях, який допоможе вам швидше одужати.

Залежно від ситуації, лікар може порадити приймати знеболювальне та пити більше рідини. В інших випадках — до прикладу, якщо камені застрягають в сечових шляхах, може знадобитися операція.

Ризики мати камені в нирках підвищуються, якщо ви:

🔹Маєте сімейну чи особисту історію сечокам’яної хвороби — камені були у близького родича з вашої сім’ї або ви також мали цю проблему.

🔹П’єте мало води. Ризик утворення каменів в нирках майже вдвічі вищий серед людей, які не вживають достатньої кількості води на добу. Їх нирки постійно відкачують воду назад в кров, і виводять дуже концентровану сечу.

🔹Погано харчуєтесь. Зокрема споживаєте занадто багато білка тваринного походження, солі та цукру.

Через надмірне вживання білків підвищується рівень сечової та фосфорної кислоти в організмі людини. А якщо споживати багато фосфатів, то для балансу зросте рівень кальцію, і в ниркових канальцях буде постійно його висока концентрація.

Якщо ви маєте камені або схильні до цього — лікар може порадити вам уникати деяких продуктів або споживати їх у менших кількостях. Це багаті на фосфати — буряк, шоколад, шпинат, румбарбар , чай та деякі горіхи.

Для більшості здорових людей конкретні продукти та напої навряд чи можуть викликати камені в нирках. Звісно, якщо їх не споживати понад норму.

Це стосується й деяких вітамінів. Одне з досліджень показало, що чоловіки, які приймають високі дози вітаміну С у вигляді добавок, мають дещо вищий ризик виникнення каменів у нирках. Це може бути тому, що організм перетворює вітамін С в щавлеву кислоту, що може кристалізуватись в нирках. https://goo.gl/8zqco9

🔹Маєте хвороби органів травлення чи операції, пов’язані з ними. Вони можуть викликати зміни в процесі травлення, які впливають на абсорбцію кальцію і води. Це в свою чергу підвищує рівень речовин, що утворюють камені.

🔹Курите. Сигарети є однією із причин зменшення кровотоку в усьому тілі, в тому числі і в нирках. Що менше крові надходить до нирок, то вони гірше працюють.

🔹Ризики зростають, якщо ви хворієте на діабет другого типу, маєте хронічну діарею чи надмірну вагу.
Пам’ятайте, що найкращий захист — профілактика. Тут є кілька порад, які допоможуть зберегти здоров’я нирок: https://goo.gl/jHf534

Вони особливо потрібні тим людям, які вже мали подібну проблему. Адже камені в нирках можуть з’явитись знову через певний час, якщо не вживати заходів профілактики.

Уляна СУПРУН