2000 року на XVIII Конгресі УНІМА (франц. Union Internationale de la Marionnette, англ. International Puppetry Association,Всесвітня Асоціація лялькових театрів) в німецькому Маґдебурґу він виніс свою пропозицію на обговорення.

Та, попри  те, що дискусія про місце і час проведення нового  свята була дуже жвавою, жодного рішення делегати не ухвалили.  Лише через два роки, на засіданні Міжнародної Ради УНІМА, визначили дату святкування. Традицію Свята лялькарів всього світу відкрив день 21 березня 2003 року. Відтоді всі професіонали та шанувальники театру ляльок відзначають Міжнародний день лялькаря.

Президент УНІМА Маргарета Нікулеску звернулася до всіх діячів театрів ляльок із закликом перетворити день 21 березня в яскравий  ритуал на славу лялькового театру: «Нехай у цей день грають лялькові вистави, проводять дискусії, влаштовують зустрічі, хай об’єднуються всі професіонали і любителі одного з найдавніших видів мистецтва – театру ляльок! Нехай всі навколо стануть учасниками нашого свята! Нехай усі опиняться в театрі ляльок!».

А  відома діячка індійського театру ляльок Капіл Ватсяаян вважає, шо “світ лялькового театру – це невинність дитинства, його чистота і безпосередність, і мудрість філософа. Для мене театр ляльок завжди таїть особливу чарівність, оскільки є унікальним явищем у сфері мистецтва: за своєю дивовижною простотою і, одночасно, за своєю багатозначністю це – справжній Всесвіт таємничого й образного, загадкового і фантазійного. Виникаючи в реальному часі та просторі, театр ляльок повертає нашим душам їхню сутність … ».

На нашу думку, стосується нинішнє цікаве свято не лише театрів, але й усіх, хто має справу з лялькою і ляьковим світом.

Тож ми вітаємо сьогодні  усіх, дотичних до “лялькових справ”. А разом з ними – друзів нашого мережевого видання славетних мисткинь-лялькарок Оксану Цюпу та Оксану Смереку-Малик.

Лялька Оксани Цюпи