1972 року  IRC став членом Ради Європи, а згодом його реорганізували в  Міжнародний союз ромів (International Romani Union, IRU), який складався з конґресу, парламенту, президії та верховного суду чести.

Відтак згодом, 1986 року його зареєстрували неурядовою організацією в ЮНІСЕФ

1995 року створено  Комітет експертів Ради Європи з питань ромів і кочівників (від 2011 року – Спеціальний комітет експертів ради Європи з питань ромів, CAHROM).

Нині в світі живе  близько 18 мільйонів циган. З них понад 10 мільйоні – на території Європейського Союзу.

Цигани (самоназва – роми, що означає “людина”) – частково кочовий, частково осілий народ  праіндійського походження.  Живуть роми в Європі (найбільша кількість – в Румунії, Словаччині, Угорщині), в Західній Африці, Південній і Північній Америці, Австралії. Цигани розмовляють  циганською мовою, яка є однією з індійських (індоарійських) мов.

Докладної дати появи ромів у Європі не існує.  Науковці припускають, що це було приблизно Х–ХІІІ століття – саме тоді на території Європи (переважно на її південних землях) почали з’являтися роми. Впродовж декількох століть європейці помилково вважали циган єгиптянами. Досі їх так називають англійці (англійське “gypsies” це – спотворене слово  «egyptians»), іспанці («gitanos», що теж походить від  «egiptanos» – «єгиптяни»), французи («gitans»),  угорці називають циган «cigany» або ж «pharao-nepek» (фараонове плем’я).

Українці теж досить добре про  ромів, адже на наші терени  вони прийшли, ймовірно, в ХV сторіччі.

Згідно з офіційними даними, в Україні мешкає понад 40 тисяч циган. Інколи подають неофіційну цифру – понад 100 тисяч. Найбільше їх на Закарпатті – до 20 тисяч (до речі, це – єдиний реґіон, де мешкають вони компактно).

За будь-якої влади цигани зазнавали утисків і дискримінації. Їх змушували залишати кордони тієї чи іншої держави, видавали закони про примусове оселення, або й взагалі знищували.

Під час Другої світової війни ромів, так само як і євреїв, нацисти винищували за національною приналежністю. Впродовж того часу  було вбито понад мільйон ромів. Щороку другого  серпня світ відзначає Міжнародний день Голокосту ромів (Пораймос).

В Україні останнім часом ставлення до представників цієї національної меншини значно погіршилось – соціологи констатують, що українське суспільство стало менш толерантним. Однією з «проблем» донедавна були роми і для Європи, допоки не з’явилася нова і куди більш загрозлива – проблема біженців зі сходу.

Ромська народна пісня “Нані манде рондо” у виконанні Марини Захарової