Цей двосторонній документ було підписано  2010 року і, як задекларовано в ньому, співпраця триває  в усіх зазначених напрямках: підтримка індивідуальних і родинних взаємних відвідин мешканців, дитячих, молодіжних і дорослих візитів, спортивно-туристичних груп; вивчення історії міст, умов життя їх мешканців, господарсько-політична діяльність, діяльність місцевої влади, громадських організацій і товариств; розвиток культурного і туристичного обміну; співпраця між школами і шкільними організаціями; налагодження контактів підприємців і їх організацій, обмін досвідом між представниками органів місцевої влади та місцевого самоврядування.

«Від часу укладення угоди, в Україні багато що змінилося, зокрема, – триває адміністративно-територіальна реформа, й селище Щирець  2017 року стало центром Об’єднаної територіальної громади. За цей час ми знайшли ще більше підстав співпрацювати, вивчати досвід успішних сусідів і ділитися своїм», – розповідає голова Щирецької громади Олег Василишин радникам Львівського Центру місцевого самоврядування.

Це не єдина чинна міжнародна угода Щирецької ОТГ. Ще одним партнером є німецьке місто Ґуденсберґ.

Німецько-українське партнерство розпочалося за посередництва польського міста Єльч-Лясковіце.  2013 року під час візиту німецької делегації на день  Щирця  гості засвідчили наміри про співпрацю, а в грудні 2016 року теперішній голова Щирецької ОТГ Олег Василишин та бюрґермайстер міста Ґуденсберґ Франк Бьорнер урочисто підписали Угоду про співпрацю.

Завдяки цій співпраці, місцеві художні колективи обмінялися дружніми візитами. Діти шкільного віку перебували на канікулах та приймали гостей в Україні, а юні щирецькі футболісти відвідали міжнародний дитячий  турнір з копаного м’яча, присвячений 25-річчю створення юнацького футбольного клубу Ґуденсберґа, разом із польськими та чеськими учасниками.

З огляду на те, що соціальний та економічний рівень розвитку дружньої країни доволі високий, місто Ґуденсберґ має можливість покращувати матеріально-технічне забезпечення установ та інституцій селища-партнера . Зокрема, у 2014-2015 роках колеги із Ґуденсберґа передали  50 тонн меблів та устаткування для соціальних установ Щирця. Відтак  2016 року було передано медичне обладнання та медикаменти на лікування воїнів АТО  військовму шпиталю у Львові.

До Дня незалежності України у серпні 2015 року Щирцю подарували першу пожежну машину. А вже восени 2017 року, під час візиту до Щирця бюрґермайстра Франка Бьорнера та депутата бундестаґу доктора Едґара Франке, німецькі колеги передали ще дві пожежні машини для добровільної пожежної команди Щирця. Влітку 2018 року передали пожежне та медичне обладнання, а вже восени відбулися спільні навчання із отриманою пожежною технікою.

У листопаді 2018 року у Ґуденсберґу відбулося відкриття новозбудованого пожежного депо, яке відвідала Щирецька делегація із місцевими пожежними.

«Подивившись на цю велику двоповерхову споруду, щиро заздримо колегам. Два роки роботи і п’ять з половиною мільйонів євро витратили на проектування і будівництво. Ми також хотіли б таку сучасну будівлю із місцями для пожежних автомобілів, комфортними приміщеннями для переодягання, роботи, навчання і відпочинку персоналу», – поділився враженнями Олег Василишин.

У січні 2019 року було завершено спільний проект «Топографічні вимірювання території Щирецької ОТГ» вартістю десять тисяч євро. Ця мапа в масштабі 1:10000 служитиме основою для реалізації наступних задумів.

Подальшим завданням  Щирецької громади є спільний проект «Abwasser-Projekt Nakopa» із водовідведення. Сума проекту – близько восьми мільйонів гривень, із якої Щирецька громада співфінансує десять відсотків загальної вартості.

Проект реалізовуватимуть протягом двох років, він передбачає побудову каналізаційного трубопроводу протяжністю два кілометри 100 метрів.

Завдяки співпраці з німецьким Ґуденсберґом, Щирецька громада є учасником проекту «Сталого муніципального розвитку через партнерські проекти» (Nakopa)”, ТзОВ Engagement Global. Усі проекти фінансуються з коштів Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини на підтримку муніципальних проектів та партнерів німецьких муніципалітетів, муніципальних асоціацій та місцевих організацій. Програма Nakopa підтримуватиме розвиткові ідеї та місцеві рішення глобальних питань відповідно до Порядку денного до 2030 року.

Сума коштів на малі проекти може становити від одного до 50 тисяч євро, а на великі –  від 250 до 500 тисяч євро.

Від моменту створення Щирецька громада активно співпрацює із Львівським ЦРМС, створеним з підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Міністерства реґіонального розвитку України. Радники Центру консультували громаду юридичних питань та створення програми соціально-економічного та культурного розвитку.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, речниця Львівського Центру реґіонального розвитку