Поетична книжка Мирослава Лаюка «Троянда» – це занурення всередину слів і змістів, спрощення й ускладнення одночасно. Поет відшуковує в собі і старих сенсах нові сили, а ілюстраторка Альона Соломадіна увиразнює це графікою і шрифтами, які ще й у візуальний спосіб занурюють читача в образ слова.

«Це книжка про реабілітацію «слів з великої букви», про те, що страх перед шаблоном став шаблоном, що коли «слова з великої букви» стають лише словами – ми мусимо їх перезапустити, навіть якщо це не всім подобається», – Мирослав Лаюк про книжку (для інтерв’ю блогу “Yakaboo”).

«Візуальна концепція книги «Троянда» будується на декоративному шрифті, що дозволяє засобами графіки передати складне значення простих слів. Ілюстрації представляють собою абстрактну графіку, в основі якої покладено літери. Різноманітні композиційні рішення спонукають читача зануритися в образ слова.

Вибір напряму дизайну ґрунтується на візуальних парадигмах fashion індустрії. Але це не є прямим копіюванням, а скоріше,— іронічний натяк на пафос», — Альона Соломадіна про візуальну концепцію збірки.

«”Как делать стихи?” – запитував один поет і пояснював, як їх робити. Поети для мене поділяються на таких, у кого бачиш, як вони роблять вірші, й таких, у кого не можеш цього не тільки побачити, а взагалі хоч якось осягнути. Незбагненні поети. Незбагненно дивні, особливі, прекрасні. Мирослав Лаюк із «Трояндою» – це саме той другий поетичний світ. «Троянда» тут, поруч зі мною, на моєму письмовому столі. Повертаюся до неї,  гортаю, вдивляюся, вчитуюся: незбагненно, тонко і точно», — Юрій Андрухович про книжку.

Довідка:

Мирослав Лаюк — прозаїк, поет, PhD в галузі філософії та літератури, викладач Києво-Могилянської академії. Один з ведучих  програми «Час поезії» (спільно з Василем Герасим‘юком) на каналі “UA: Культура”.

Автор романів «Баборня» (2016) та «Світ не створений» (2018). Дебютний роман «Баборня» (2016) увійшов до фіналу премій «Книжка року BBC», «Еспресо. Вибір читачів», «ЛітАкцент року».

Мирослав Лаюк є автором поетичних книжок «Осоте!», «Метрофобія», «Троянда», упорядником «Антології молодої української поезії ІІІ тисячоліття». Його вірші лягли в основу пісень гуртів «Dakh Daughters» та «OY Sound System».

позбав мене імені осоте

я хочу стати тобою
я хочу хапати лисиць і козуль за лапи
і не полохати їх
розповідати птахам
сни мого коріння
ховати у пазусі сиву змію
і вигрівати її дітей
я хочу знати
де пасуться стада підземних жуків
куди зникають нетлі
з червоними животами і сірими крильми
як б’ється серце саранчі
і як проходить флейта крізь куницю
я хочу годувати з рук ведмедів і ворон

я хочу стати собою
осоте

Мирослав ЛАЮК

Олена ГУТИК, речниця”Видавництва Старого Лева”