“Хто вчасно звернувся, термін дії карти поляка продовжується автоматично ще на десять років. Для цього потрібно було написати заяву і надіслати її навіть електронною поштою. Якщо людина не звернула увагу на термін і він закінчився, треба здати документи на карту поляка знову”, – говорить Gazeta.ua генеральний консул у Вінниці Даміан Цярцінські.

Перші кілька років був сплеск, потім кількість охочих зменшилась, зауважив консул.

“Є багато людей, яких така карта стимулювала досліджувати свій рід. Люди почали шукати польські документи, а в результаті знайшли своїх племінників у Польщі. Ці зв’язки відновлювались і для нас це важливо. Люди старшого покоління, які отримували карти поляка ніколи не були і не будуть у Польщі. Карта для них – символічне підтвердження, що мають польське коріння”, – підкреслив Даміан Цярцінські.

Карта поляка має багато привілеїв. Документ прискорює процедуру набуття громадянства країни. Мають право на пільги у громадському транспорті, при вступі до польських вишів і одночасно звертатися за фінансовою допомогою й стипендіями, призначеними для іноземців, які навчаються у Польщі. Легально працювати на території Республіки Польща без необхідності отримувати дозвіл на роботу. Також карта поляка дозволяє займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на таких же підставах, що і польські громадяни.

“Багато молодих людей, які отримали карту поляка, вступили у Вузи, закінчили їх і бачать своє життя у Польщі. Також діє знижка на проїзд по території Польщі, безкоштовна медична страховка в негайних випадках, безкоштовне навчання у ВУЗах, відвідування національних музеїв”, – додав консул.

Карта поляка – документ, який підтверджує приналежність громадян України до польського народу поза межами історичної батьківщини.

Упродовж 10 років 1248 українцям відмовили в отриманні карти поляка.

Якщо людина не може підтвердити польське коріння, але хотіла би вважатися поляком, вона може надати довідку від польської організації. Саме вона має підтвердити активну і не менше ніж трирічну участь претендента у популяризації польської мови і культури.

Джерело