Першого квітня виповнилося п’ять років Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. З прийняття цього документу стартувала реформа місцевого самоврядування в Україні, яку сьогодні відзначають як найрезультативнішу.

Активні мешканці із необ’єднаних сіл Мостиського району скаржаться, що їх заклики до сільських рад ініціювати приєднання до ОТГ не знаходять відгуку. Своє бажання мотивують результатами, які вони на власні очі бачать у тих селах, які увійшли в ОТГ, і відсутністю релаьних змін у власних селах.

У Мостиському районі утворені чотири об’єднані територіальні громади, проте залишилося 13 органів місцевого самоврядування, як не увійшли до складу жодної громади. Серед причин залишатися під управлінням району досі «живуть» міфи про ліквідацію сільської ради і занепад села, потребу їздити за довідками в центр ОТГ тощо.

На спростування цього міфу староста Дмитровицького старостинського округу Судововишнянської ОТГ Іван Будзин запевнив, що ні він, ні його сільська рада нічого не втратила. «Я позбувся залежності від районної влади у плані фінансування, але я багато всього придбав. Тепер я можу розвивати свою громаду, так, як мешканці вважають за необхідне, не питаючи рішення району. Не знаю, як у кого побудована робота, але у нас староста в пріоритеті займається розвитком громади, а вже тоді видачею довідок. Ми приймаємо участь у засіданні всіх комісій і обговоренні всіх питань, що стосуються розвитку території. І, безумовно, що ми приймаємо участь у розподілі субвенції на розвиток сільських територій».

За три роки існування громади у Дмитровицький старостинський округ вдалося залучити (включно із запланованими надходженнями у 2019 році) близько чотири мільйони гривень. Це чимала сума для колишньої сільської ради.

«Ми горді з того, що змогли підживити розподілом коштів із нашого старостинського округу приведення до ладу лікарні, яка знаходиться в центральній садибі у місті Судова Вишня, бо цими послугами користуються і наші мешканці. Бюджет нашої громади ми ділимо не по копійці на кожну сільську раду, а по об’єктах, розуміючи потреби і перспективи розвитку цілої громади. Я також, як сільський голова, міг сидіти, пити каву і розповідати страшилки про реформу децентралізації, але я з тих голів, які повірили в успіх реформи і ми не прогадали. Тепер кожен мешканець знає, що нема ніяких проблем із отриманням довідок. Якщо чесно, то я живу у громаді, знаю всіх особисто і дуже часто люди по телефону просять замовити довідку. І взагалі, я вважаю, що отримання довідок, то найменша річ, яку може зробити староста», – стверджує Іван Будзин.

Голова Судововишнянської ОТГ Олег Станкевич рекомендує всі питання ініціювання обговорити із депутатами сільських рад. «Мусите працювати з депутатами, бо якщо депутат сільської ради вносить пропозицію про приєднання на сесії ради, то голова не може йому в цьому відмовити. Це питання мусить бути обговорене і всі мають послухати позиції сторін».

Захід організували експерти Львівського ЦРМС, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону України.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, Львівський центр розвитку місцевого самоврядування