Найбільше досвіду спеціалісти з громад здобувають у підготовці та реалізації проектів обласного конкурсу, Державного фонду регіонального розвитку та інших державних джерел фінансування. У той же час, недержавні міжнародні фонди пропонують суми, які еквівалентні бюджетам деяких невеликих громад та ще й у валюті. Проте, цей засіб залучення додаткових фінансів в громаду вимагає добрих знань та  чималого досвіду.

«Дуже пізнавально, що ми розібрали приклади успішно реалізованих проектів. Краще вчитися на чужих помилках, бо свої помилки, це вже прикрий досвід і відкладене очікування, – розповідає учасниця тренінгу, проектний менеджер із Судововишнянської ОТГ Оксана Мазур. – Хочеться не втрачати час і писати такі проекти, які будуть виграшними. І найголовніше, що сьогодні під час спільної роботи у групах ми проаналізували типові помилки, які найчастіше допускають автори проектів. Всі рекомендації беремо до уваги і постараємося використовувати при написанні своїх проектів».

Ще один учасник, представник Тростянецької громади Михайло Цихуляк, відзначив важливість вивчення кращих практик реалізації туристичних проектів. «Нашу громаду, як і багато інших, особливо цікавить залучення проектів у туристичній галузі. Наразі ми маємо окремі туристичні послуги та окремі ідеї проектів. Томухочемо їх об’єднати у цілісний туристичний продукт, який би суттєво позначився на надходженнях до бюджету громади».

Тренер  заходу, керівник аналітичної групи «Європейський діалог» Олександр Софій позитивно відзначив, що все більше громад якісно підходять до організації проектної роботи та роблять наголос на розвиткових проектах, які би сповна реалізували людський, економічний чи туристичний потенціал своїх територій.

Більшу частину роботи під час тренінгу представники громад  у групах напрацьовували ідеї до проектів у своїх громадах, мали змогу представити ці ідеї своїм колегам, оцінити шанси на перемогу, та а також розглянути специфіку міжнародних донорських організацій.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, Львівський центр розвитку місцевого самоврядування