Ще вчора бачив його неподалік костьолу святого Варфоломія, коли проходив з групою львівських школярів. А сьогодні, декілька годин тому надійшла сумна звістка: зранку, біль свого будинку раптово помер знаний не лише в Дрогобичі костьольний Станіслав Віняж. Життя дрогобицького достойника завершилося на 88-му році життя.

Пан Станіслав народився і все, надто нелегке життя прожив у рідному місті.

Батько загинув від рук нквдистів з приходом перших совітів. Відтак родина поневірялася й два роки під першими совітами, й потім у роки нацистської окупації…

Останні десятиліття Станіслава Віняжа знали й у Дрогобичі й за його межами як активного діяча польської громади, як людину, що разом з іншими домагався повернення вірним найстаршої дрогобицької святині  та її відновлення. Після 1989 року, коли нарешті костьол святого Варфоломія (1392 р.) було повернуто законним господарям, пан Станіслав долучився до його відновлення й був костьольним (помічником священика), відповідав за порядок у храмі, допомагав під час проведення богослужінь.

А ще був хранителем історії унікальної пам’ятки, часто розповідав гостям про дрогобицький костьол, про польську громаду міста.

В багатьох зарубіжних – не лише виданих у Польщі – путівниках Дрогобичем останніх років часто, коли йшлося про римсько-католицьку святиню згадано його ім’я як людини, яка охоче покаже храм і розкаже про його тривалу й цікаву історію… А з костьолом дійсно був Станіслав Віняж пов’язаний невіддільно, там його хрестили, й з цим місцем пов’язана більша частина його повоєнного життя…

Був пан Станіслав людиною доброзичливою, щирою, з гарним почуттям гумору. І якось важко уявити що тепер вже не він відчинить костьол і розповість неквапно, своїм тихим голосом історію пам’ятки… Не усміхнеться, не запитає про справи, не пожартує, не поцікавиться, коли наступного разу прийду з гостями….

Сумно, гірко, відходять ті, хто берегли пам’ять наше уроче багатонаціональне місто.

Пішов сьогодні з життя ще один достойник, що один леґендарний краянин. Ім’я його та зроблене ним  уже стало історією міста та залишиться в ній.

Згадаймо та пом’янімо у тихій скорботі дрогобичанина пана Станіслава Віняжа.

Вічная пам’ять.

Żegnaj, drogi panie Stanisławie…

На відео – світлої пам’яти пан Віняж оповідає про костьол святого Варфоломія.

Світлина автора.