Проблемі інклюзії в освіті та соціальній роботі останнім часом вже й в Україні, зокрема в Дрогобичі, надається дедалі більше уваги. Як зазначив ініціатор і координатор проекту з бельгійського боку доктор Патрік Беллінк, інклюзія – це результат, якому передувала розробка концепції того, чим є інклюзія. Найсуттєвішим моментом тут є включення людей з обмеженими можливостями у соціум, намагання зробити так, щоб не відчували вони себе залишеними сам на сам зі своїми бідами та проблемами.

У відкритті навчальних кабінетів з артпедагогіки та арттерапії й музико- і драматерапії, а також у прем’єрному показі документального фільму бельгійських авторів «Дивись на мене», який відбувся у перший день міжнародного тижня взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Алекс Ленартс, екс-міністр соціального забезпечення, сім’ї та охорони здоров’я Фландрії Вівіне Деместр (Бельгія), голова НГО  «Орадя» Патрік Беллінк (Бельгія), ректорка ДДПУ імені Франка, професорка Надія Скотна.

Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгія в Україні Алекс Ленартс зустрівся з учасниками міжнародного навчального проєкту «Арт-педагогіка і арт-терапія у соціальній роботі з людьми з особливими потребами», а також виступив перед студентами нашого університету з лекцією про права людини.

Ректорка Надія Скотна підкреслила важливість доручення наших студентів до європейських цінностей, розуміння того, як і чим живе сьогодні суспільство в об’єднаній Європі, до якої прагнемо й ми.

Амбасадор Алекс Ленартс високо оцінив і рівень підготовки студентів Дрогобицького вишу та їх знання і ерудицію.

Упродовж тижня студенти спеціальностей «Соціальна робота. Соціальна педагогіка» і «Практична психологія» спільно зі студентами, майбутніми соціальними працівниками і соціальними педагогами з Бельгії та Польщі, під керівництвом викладачів Берта д’Арте (Бельгія), Сорена Бо Вестрінга і Флемінґа Арнфреда (Данія), Аґнєшки Цьвікли, малярки-арт-терапевтки Світлани Забари (Трускавець-Модричі) та маляра Пьотра Луц’яна (Фундація «Бережімо спадщину», Ґалерея «Пьотр Луц’ян», Люблін, Польща)), доцента Ніни Гордієнко (Дрогобич) брали активну участь в теоретичних і практичних заняттях, а також проводили тренінги з арт-педагогіки та арт-ерапії за участи дітей та молоді з особливими потребами на базі Благодійного фонду «Карітас»  («Дивовижні долоні», «Наша хата», «Назарет»).

Заняття збагатили студентів новими знаннями, практичними уміннями та навичками, надали унікальну можливість інтеркультурного обміну й спілкування, налагодження нових контактів, розширення кола професійних інтересів, а найголовніше  участь у проекті показала як працювати й досягати успіху в соціальній роботі з людьми з обмеженими можливостями  засобами мистецтва й творчості.

Такі форми навчальної співпраці є надзвичайно важливими у професійному позаяк знайомлять студентів з зарубіжним досвідом практичної соціальної роботи.

Завершився Міжнародний тиждень «Інклюзивне суспільство» спільною роботою команди однодумців над настінним муралом «Разом ми зможемо все», який виконали студенти інтеркультурної групи разом зі своїми підопічними – дітьми та молоддю з «Карітасу», а також підопічними спільноти «Назарет». Творча атмосфера, піднесений настрій, взаємна підтримка, позитивні емоції панували серед присутніх на цьому дійстві.

Окремо треба зазначити як натхненню, креативно та захопливо впродовж всього тижня на майстер-класах, і під час роботи над муралом з дітьми та студентами працювали Світлана Забара, Аґнєшка Цьвікла та Пьотр Луц’ян (він, щоправда, виїхав трохи раніше, й мурал уже робили без нього).

Малювали стіну учасники напередодні 75-ї річниці депортації кримських татар. Тож не випадково, в композиції щойно створеного муралу зображено не лише прапори країн-учасниць проєкту, але й кримськотатарських блакитний прапор із золотою тамгою.

По завершенні проєкту  Надія  Скотна та Патрік Беллінк вручили відповідні сертифікати  кожному учасникові.

Відтак надвечір відбулася вже традиційна спільна вечірка учасників міжнародного тижня – зі смачними шашликами від дрогобицьких викладачів та смаколиками від міжнародної студентської команди.

Реалізація цього проекту – черговий етап у розвою  міжнародної співпраці та забезпеченні міжнародної мобільності викладачів і студентів спеціальності «Соціальна робота. Соціальна педагогіка» за програмою «Еразмус +», яку вже реалізували вісім викладачів катедри соціальної педагогіки та корекційної освіти й 14 студентів, які пройшли семестрове академічне навчання за фахом в бельгійському партнерському університеті ВІВЕС (Бельгія) протягом майже шести літ співпраці.

Коментар

Доцент Ігор ГРИНИК,  декан факультету психології, педагогіки та соціальної роботи:

Найважливішим є те, що ми – студенти, викладачі з різних країн, а також,  люди з обмеженими можливостями, узалежнені, безхатченки – змогли об’єднати свої зусилля  у надто важливі й справі допомагати один одному.

Власне тиждень полягав у виконанні українсько-бельгійсько-польського проєкту «Інклюзивне суспільство», ініційованого нашим багаторічним партнером організацією «Орадя» з Бельгії на чолі з давнім другом Дрогобича почесним доктором ДДПУ Патріком Белінком.

Тиждень передбачав навчальний модуль «Творчість і мистецтво у роботі з людьми з обмеженими можливостями» під керівництвом викладачів з Бельгії, України та Данії. Група з 20 студентів працювала в спеціально облаштованому кабінеті артпедагогіки та арттерапії, який обладнаний і спонсорований бельгійськими партнерами й навчалися працювати з людьми з обмеженими можливостями з використанням засобів мистецтва.

Завершенням цього вельми насиченого та продуктивного тижня стало малювання муралу на стіні біля факультету.

Також у межах проекту в залі театру імені Юрія Дрогобича відбувся – перший в Україні – показ бельгійського фільму «Дивись на мене». Це – розповідь про емоційний світ дорослих людей з вадами розумового розвитку. Фільм брав участь у фестивалі документального кіно у бельгійському Льовені й отримав першу премію та у вересні минулого року надійшов до показу в кінотеатрах Королівства Бельгія. Головні герої – особи з інтелектуальною недостатністю, які живуть в центрі соціального обслуговування «Монікенгайде».

Представляла дрогобичанам і учасникам проекту цей фільм ініціаторка його створення, керівничка згадуваного центру соціального обслуговування, ексміністерка соціальної політики та охорони здоров’я Фландрії Вівіне Деместр.

Також під час тижня два дні в Дрогобичі перебував Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Бельгії в Києві Алекс Ленартс.

І якщо коротко підсумувати все, що відбулося в рамках нового проекту, для мене особисто найголовнішим є те, що ми всі разом робимо спільну справу, вчимося одне в одного, маємо допомагати один одному. Й врешті доходимо розуміння, що справді всі ми – різні, але маємо знаходити те, в чому водночас однакові, те, що нас об’єднує й докладати максимальних зусиль, щоби інклюзія була не декларацію, а дійсно соціалізовувати людей, що мають инші потреби та можливости. Принагідно хочу згадати БФ «Карітас», у співпраці з яким ми здійснювали проект, і подякувати отцеві Ігореві Козанкевичу,невтомній керівниці «Дивовижних долонь» Людмилі Смолень , як є яскравим прикладом відданости справі й того, як можна й треба працювати з людьми, які дещо різняться від нас, і всьому колективу Благодійного фонду.

Вкрай важливо те, що розширюються наші можливості навчання студентів практичній соціальній роботі й допомоги людям з обмеженими можливостями.

 

Леонід ҐОЛЬБЕРҐ,

Орест ГУК.

Світлини Л.Ґольберґа та з архіву Світлани Забари

Ще світлини тут