ДЕКЛАРАЦіЯ Союзу болгарських письменників

17.04. 19 р. в галереї книгарні «Софія-прес» відбулася презентація збірника оповідань «Втеча з Криму» Светослава Нахума.

Презентація цієї книги була проведена з попередньо організованою автором компанією з політичним характером – виступи в ЗМІ і соцмережах, які коментували російсько-українські взаємини.

В запрошенні, яке публікувалося у фейсбуку, Спілка вказана як ініціатор чи щонайменше співорганізатор події, що категорично не відповідає дійсності.

Союз письменників – творча організація, що об’єднує представників різних поколінь і художніх напрямків. В її складі люди не лише з творчим почерком і темпераментом, але і з своєю власною точкою зору на соціальні і естетичні явища сучасного життя. Кожен, хто пише сам вирішує які політичні чи художні погляди має, і несе за них відповідальність.

Але Союз болгарських письменників з почесним головою Іваном Вазовим впродовж майже 105-річної своєї історії ніколи не виступав проти Росії, а ще менше дозволяв собі агітувати суспільство на користь однієї чи іншої політичної ідеї, яка б торкалася відносини між нею і іншими державами. Тому ми розмежовуємося від своєвільного нашого залучення до посилів книги «Втеча з Криму» і заявляємо, що Спілка не є співорганізатором цього заходу. Демократичність, за яку виступають мислителі в усьому світі і в Болгарії передбачає свободу слово за умови, що вона звільнена від будь-яких маніпуляцій.

Спілка письменників Болгарії

 

 

Заява болгарських письменників

Союз болгарських письменників

Демократичність до якої прагнуть мислячі люди у світі і в Болгарії передбачає свободу слова за умови, що вона, що вона буде звільнена від різних маніпуляцій

ВІТАЛІЄВІ МОСКАЛЕНКУ,
ПОСЛУ УКРАЇНИ
В РЕСПУБЛІЦІ БОЛГАРІЯ

Копія:

МІНІСТРУЗАКОРДОННИХ СПРАВ
України

МІНІСТРУ ЗАРОРДОННИХ СПРАВ

РеспублікиБолгарія

МІНІСТРУ КУЛЬТУРИ

РЕСПУБЛІКИ БОЛГАРІЯ

КОМІСІЇ З ПИТАНЬ КУЛЬТУРИ ТА ЗАСОБІВ МАСОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
НАРОДНИХ ЗБОРІВ РЕСПУБЛІКИ БОЛГАРІЯ

КОМІСІЇ З ПИТАНЬ ВІРОСПОВІДАНЬ ТА ПРАВ

ЛЮДИНИ НАРОДНИХ ЗБОРІВ РЕСПУБЛІКИ БОЛГАРІЯ

 

Пане Москаленку,

 

Знехтуємо звертанням за протоколом, зважаючи на Ваш надзвичайно нешанобливий та тенденційний щодо СБП лист-звернення до Міністра культури, Комісії з питань культури та засобів масової інформації та Комісії з питань віросповідань та прав людини Народних зборів Республіки Болгарія з проханням про «захист права на свободу слова та творчості болгарських письменників», яка нібито порушив Союз болгарських письменників.

Ось як він їх “порушує”: “порушенням” Ви візуєте декларацію РП СБП, опубліковану в номері 15-16 /18-25.04.2019 (неправильно зазначено Вами як № 115 / 18.04.2019) газети “Словото днес” та на сайті СБП. У ній заявлено, що СБП не є організатором прем’єри книги Святослава Нахума “Втеча з Криму”, що відбулася 17 квітня 2019 року в галереї-книгарні “Софія-прес” і не підтримує політичних заяв проти інших держав, зроблених під час її проведення. СБП вказано організатором у розповсюдженій самим автором дезінформації.

Це не перше подібне використання «свободи слова» – за кілька днів до злощасної прем’єри С. Нахум зробив й іншу спробу інституціоналізувати свої особисті наміри, і за відсутності голови болгарського ПЕН Здравки Евтімової, звернувся до його членів. У ньому він закликав засудити російську сторону, підвівши колектив в тому, що звернення було узгоджене. Однак Евтімова категорично заперечила це, і йому не вдалася проштовхнути свою ідею.

Всіма мовами такі дії називають маніпуляцією.

Що ж насправді сталося в галереї-книгарні «Софія-прес» 17 квітня ц.р., а Ви скористалися тим, щоб викликати ланцюгову реакцію, звертаючись до офіційних установ, які не мають ані найменшого адміністративного впливу, ані якоїсь юрисдикції над Союзом болгарських письменників!

Прем’єра відбулася на території, що належить СБХ, СБЖ та СБП, у час, зазначений за графіком Союзу болгарських письменників, тобто з благословення керівництва Союзу і без орендної плати, хоча це була приватна презентація. Прем’єру очолив поет Димитр Христов, а книгу представив поет Іван Есенскі – обидва члени Ради правління СБП (!!). Нікого не переривали, ніхто не був позбавлений права вільно висловлюватися, прем’єра закінчилася навіть без виступу з боку аудиторії (8-9 осіб, також переважно членів СБП).

Спочатку слово було надано Вам, пане Москаленко. І саме Ви –після такого компетентного ототожнення нашого автора з Гемінґвеєм і “Втечі з Криму” з “Прощай, зброє”– прямим текстом політизували вечір, а у другій частині Вашої довгого виступу заговорили термінами “окупація”, “ґеноцид” “країна-аґресор” і ввели кваліфікації, що характеризують взаємини між вашими двома країнами, які, однак, не мали жодного відношення до цієї літературної події. Майже те ж саме Ви сказали і в інтерв’ю на телебаченні «Скат». Це Ваше право вільно говорити у вільній країні – Болгарія.

Але саме це Ваше висловлювання при неправильному оголошенні СБП як організатора цієї приватної ініціативи, бачиться як солідарність Союзу з Вашими заявами, що суперечить Статуту нашої організації. Тут дозволимо собі здивуватися фактом чи Ваша присутність була випадковою: адже крім «Втечі з Криму» (не будемо забувати, що це лише літературний твір) в збірнику С. Нахума також опубліковані оповідання, дія яких розвивається в Празі, Боснії і Герцеговині, Америці та в інших країнах, чому в залі не було їхніх дипломатичних представників? Дешевий скандал, який Ви спричинили, втягнувши в нього СБП, є достатнім поясненням.

Це не перша некоректна спроба втягти СБП в інтриги місцевого або міжнародного характеру, але це, безумовно, перший прецедент, коли іноземний дипломатичний чиновник у нашій країні дозволяє собі використовувати інсинуації і грубо втручатися в життя і діяльність однієї з найбільш шанованих та старих організацій письменників у Європі – 105-річний Союз болгарських письменників.

Нагадаємо Вам, що СБП є незалежною політично, адміністративно та фінансово організацією з вибраними Загальними зборами керівництвом та столітніми статутними правилами! З СБП пов’язані імена, твори та події, котрі є класикою в нашій національній історії! Болгарію називають “Країною вбитих поетів”, тому що в боротьбі з гнітом і темрявою, в ім’я свободи і гуманізму, жертвами полягли одні з наших найвидатніших творців!

Ваш протест, пане Москаленко, є невдалим переграванням. Ваші моральні повчання є образливими, а кліше зі словника політичної демагогії – недоречними, за їх допомогою Ви очорнюєте наше право на свободу слова і вільну совість. Тому що декларація, що спровокувала Вас, – це саме таке право, проти якого Ви повстаєте. Далі дія стає гідною серіалу “Шпигунські ігри”. Далі використовуються методи з арсеналу Холодної війни: називаютьсявороги “свободи слова”, є натяки на СБП як на загрозу світовій демократії, озвучуються заклики до влади приборкати неслухняних болгарських письменників. Вам відомо, що влада в нашій країні має довгий і сумний досвід в такому “приборкуванні”.

І як ми маємо оцінювати Ваші фривольні вислови на кшталт “… декларація РП СБП є виразом репресивного підходу до болгарських письменників” або “… небезпечний досвід СБПстати на захист політики держави-агресора?”

Такі нестримані кваліфікації є виразом невихованості, зневаги до наших національних традицій і нахабності, що є неприйнятним для чиновника представника іноземної країни у нас.

Ми зробимо все необхідне для Вашого термінового відкликання з нашої країни, тому що Вашою поведінкою ви доводите, що Ваша присутність в Болгарії викликає негативні реакції серед наших інтелектуалів і завдає шкоди дружнім відносинам між болгарським і українським народами.

Александр Ґочев 
Андрей Андреєв 
Анелія Ґешева 
Анжел Вагенштайн 
Атанас Звездінов 
Блаґовеста Касабова 
Бойко Беленскі 
Бойко Ламбовскі 
БорісДанков 
Боян Анґелов 
Боян Бойчев 
Віолета Станіславова 
Акад.Ґеорґі Марков 
Драґомір Шопов 
Елка Няґолова 
Іван Ґранітскі 
Іван Есенскі 
Іван Странджев 
ІлкоКапелев 
Кольо Ґеорґієв 
Лалка Павлова 
Личезар Еленков 
Матей Шопкін 
Мінчо М. Мінчев 
Надя Попова 
НайденВилчев 
НікіКомедвенска 
НіколайШопов 
Ніко Стоянов 
НіколаІнджов 
ПетирВелчев 
ПетирДінчев 
ПенкаЧернева 
Петя Цолова 
Станіслав Пенев 
ТаньоКлісуров 
Тодор Коруєв 
ТрендафілВасілєв 
Панко Анчев 
Петир Андасаров 

Список відкритий.