Розпочався навчальний візит із відвідин Львівської аграрної дорадчої служби, яка реалізує проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні» впродовж 2014-2021 і об’єднує 5000 малих та середніх молочних виробників у мережу фермерів, підприємців, кооперативів та кооперативних об’єднань, здебільшого, у чотирьох регіонах: Дніпропетровській, Херсонській, Львівській, Івано-Франківській областях. Проект тривалістю у сім років має на меті закріпити досягнення заходів із покращення конкурентоспроможності молочного сектору в Україні.

За словами директора служби Івана Паньківа, завдання дорадчої служби спрямовані на вирішення труднощів, з якими зіштовхуються малі та середні виробники молока. «Найдієвішим інструментом сприяння є створення та посилення існуючих кооперативів, що пропонують послуги, необхідні для ефективної системи молочного виробництва. За результатами впровадження проекту очікуємо, що 5000 молочних фермерів стануть членами кооперативів і будуть продавати своє молоко гуртом за колективної домовленості з переробниками; 13 жінок-підприємців вже отримали банківські позики для будівництва нових тваринницьких приміщень і покращення виробництва», – зазначив Іван Паньків.

Тенденції по всій Україні такі, що ліквідація старих форм організації сільськогосподарського виробництва призвела до значного зменшення робочих місць в селах і, як наслідок, відтоку молоді з села. Завдяки реформі децентралізації об’єднані територіальні громади мають ресурсні та організаційні можливості впливати на розвиток та стимулювати соціально-економічну активність.

Учасник делегації навчального візиту голова Христівської ОТГ Олексій Троян розповідає, що його в першу чергу цікавить досвід об’єднаних територіальних громад із створення нових робочих місць. «Хочеться максимально допомогти мешканцям нашої ОТГ працевлаштуватися чи знайти варіанти із самозайнятістю. У нас є два потужні підприємства, які на перспективу планують розширювати свої потужності, тим самим працевлаштувати ще якусь частину населення. Дуже цікавим, як на мене, є об’єкт – равликова ферма. У нас нема нічого подібного», – поділився враженнями Олексій Троян.

Учасники відвідали також «Дім єнота», який організувала сім’я на околиці міста Львова і пропонує відвідувачам не лише дізнатися більше про тварин, а й погратися з ними і зробити фото. За виручені кошти утримують тварин та покращують умови їх перебування.

Другий день візиту учасники знайомилися з фермерськими господарствами, які організувалися у агрокластер «Горбогори». Зокрема, відвідали фермерське господарство «Агротерм», яке спеціалізується на молочній продукції. Анна та Олег Темчишини показали та розказали гостям про успіхи та труднощі, з якими їм довелося зіткнутися, коли починали роботу, і тепер, коли господарство набирає обертів.  Ідей засновники набиралися у поїздках по країнах Європи і тамтешніх господарствах. Зараз на фермі є 84 корови порід Джерсей та Голштин, а також власна сироварня. Для кращих умов для приготування крафтових сирів збудували пивницю, а також – зал для дегустацій.

Метою навчального візиту було вивчення досвіду впровадження сучасних технологій в молочному виробництві, ознайомлення з методологією організації сільськогосподарських кооперативів, аналіз правового підґрунтя для створення і функціонування фермерських господарств та кооперативів загалом.

Навчальний візит організували Львівський, Херсонський та Кіровоградський ЦРМС, створені за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінреґіону України.

Дарія ЗУБРИЦЬКА, речниця Львівського ЦРМС