І це не весь перелік запланованого. За словами голови громади, Івана Лозинського, громадський бюджет – це чудова можливість врахувати побажання усіх активних мешканців громади. «Звісно, що у нас, працівників міської ради, є своє бачення на потреби кожного закладу нашої ОТГ, кожного населеного пункту, але думка мешканців нам також важлива. Завдяки цьому інструменту ми змогли врахувати побажання тих, хто має власні погляди на розвиток нашої громади», – стверджує Іван Лозинський. 

Наприкінці 2018 року вперше Рудківська міська рада оголосила конкурс проектів громадського бюджету. Переможцями конкурсу стали шість проектів, які отримали найбільшу кількість голосів від жителів міста Рудки та населених пунктів Рудківської ОТГ. 

У 2019 році в міському бюджеті на реалізацію цих шести громадських проектів передбачено 150 тисяч гривень. У березні 2019 року закуплено проектор та екран для закладу дошкільної освіти «Ромашка» в Рудках за 25 тисяч гривень, а в квітні витратили ще 50 тисяч гривень на придбання сценічних костюмів для танцювального ансамблю «Зорепад» Рудківської дитячої музичної школи. 

У наступні місяці 2019 року поступово будуть реалізовані ще чотири громадські проекти за кошти міського бюджету, а саме: «Придбання портативної акустичної системи», вартістю майже вісім тисяч гривень, «Придбання енергоощадних електричних обігрівальних приладів для закладів культури», вартістю 32 тисячі гривень.

За 23 тисячі 538 гривень буде облаштовано спортивний майданчик для дозвілля молоді на території Рудківської гімназії». Поруччя пішохідного містка через річку Вишенька у  Рудках відремонтують за дев’ять тисяч гривень.

Активність мешканців у голосуванні доволі висока. За проекти на 2019 рік участь у голосуванні взяли дві тисячі  571 мешканець.

Відповідно до Положення про громадський бюджет Рудківської ОТГ, всі проекти класифікуються як малі та великі проекти. Малі проекти реалізовуються для окремих населених пунктів об‘єднаної територіальної громади, загальна вартість реалізації яких становить від трьох до дев’яти тисяч гривень. На такі проекти виділяють 60 відсотків загального обсягу громадського бюджету, які рівномірно розподіляються по окремих населених пунктах. Великі проекти – це проекти для всієї територіальної громади, загальна вартість реалізації яких становить від десяти  до півсотні тисяч гривень. На такі проекти скеровують  40 відсотків загального обсягу громадського бюджету.

Для голосування мешканців доступний онлайн сервіс із використанням BankID, електронного цифрового підпису. Авторами проектів можуть бути особи віком від 16 років.

Наприкінці 2019 року буде оголошено новий набір громадських проектів, реалізація яких відбуватиметься у 2020 році. Керівництво громади закликає мешканців бути активними та долучатися до розподілу коштів громадського бюджету.

Нагадймо: що громадський бюджет в Україні вперше було впроваджено 2015 року в трьох містах – Чернігові, Полтаві і Черкасах. Сума коштів стартує від одного відсотка всіх надходжень громади. Рудківська ОТГ Львівської області брала участь у проекті Програми «U-LEAD з Європою», метою якого було поширити серед ОТГ такий механізм активізації громадськості. 

Дарія ЗУБРИЦЬКА